góra prasowania


Pranie ubrań, segregacja i wreszcie prasowanie – to zmora niejednej z nas. Niestety, rzadko się zdarza, by w tym zadaniu z uśmiechem na ustach wyręczył nas partner. Nie zawsze mamy też możliwość zlecić tę usługę. Co zrobić by góra prasowania nas nie pokonała?

 

Nie da się ukryć – prasowanie to jeden z najbardziej nielubianych obowiązków domowych i prawdziwy pożeracz czasu. Im więcej domowników, tym gorzej – góra prasowania rośnie, a za jej uporządkowanie najczęściej odpowiedzialna jest jedna osoba. Co zrobić, by uprane i wysuszone ubrania jak najszybciej uprasować?

Szybkie prasowanie

Zanim włączymy żelazko i rozpoczniemy trudną walkę ze stertą ciuchów, pamiętajmy o odpowiednim suszeniu ubrań. Po pierwsze unikajmy suszarek, bo często uszkadzają tkaniny. Po drugie, wilgotne ubrania – zwłaszcza bawełniane koszule czy jedwabne sukienki– strzepujmy i rozwieszajmy je równo na wieszaku tak, by pogniecenia podczas suszenia były jak najmniejsze. Dodatkowo delikatne rzeczy, jak koszule, sukienki, cienkie sweterki etc., suszmy na wieszaku na ubrania. Po trzecie – zainwestujmy w dobre żelazko, z pojemnikiem na wodę lub z rozbudowaną funkcją parową. Ubrania prasujmy na przeznaczonej do tego desce, dodatkowo możemy podłożyć pod pokrowiec folię aluminiową, która odbije ciepło i przyspieszy prasowanie.

Góra prasowania – jak się jej szybko pozbyć?

1. Posegregujmy ubrania według wymaganej temperatury – zacznijmy czynność od rzeczy wymagających najmniej ciepła.

2. Używajmy spryskiwacza – ciepła para przyspiesza prasowanie.

3. Koszule lub pościel prasujmy, gdy są półwilgotne.

4. Firanki, oraz niektóre zasłonki możemy od razu powiesić w oknach, po wyciągnięciu z pralki.

5. Ubrania z większą domieszką poliestru mniej się gniotą i mogą nawet nie wymagać prasowania.

6. Rzeczy prasujmy wzdłuż włókien materiału.

7. Czytajmy metki na ubraniach i stosujmy wskazówki od producenta.

8. Ciemne i delikatne ubrania prasujmy na lewej stronie.

Góra prasowania brzmi groźnie i może nas przytłoczyć, jednak jeśli dobrze zorganizujemy pracę już na etapie prania i jego rozwieszania, rozprawimy się z nią szybciej niż myślimy.

 

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu