świąteczne przyjęcie dla rodziny


Czas świąt Bożego Narodzenia to okazja do spotkań z bliskimi. Jednak organizacja świąt dla wielu z nas jest stresująca, zwłaszcza, gdy w ostatniej chwili odwiedza nas kuzynka z dziećmi. Bez obaw, świąteczne przyjęcia dla rodziny wcale nie musi oznaczać nadchodzącej katastrofy, wystarczy je dobrze zaplanować.

Zastanówmy się jak duże ma być nasze świąteczne przyjęcie dla rodziny. Jeśli zapraszamy 20 osób, a dysponujemy małą przestrzenią, zrezygnujmy z tradycyjnego biesiadowania za stołem i przygotujmy szwedzki stół. Takie rozwiązanie, może wydać się zbyt nowoczesne, ale z drugiej strony ściskanie osób tak, że nie mogą swobodnie wstać od stołu jest niekomfortowe i mało eleganckie.

Świąteczne przyjęcie dla rodziny – stół pięknie nakryty

Biały obrus i świąteczny stroik to akcenty, które owszem zaznaczą okazję, z jakiej jest wydawane przyjęcie. Dodajmy czerwono-złote serwetki, ozdobne świeczki – od razu będzie inaczej. Prawdziwym asem w rękawie są tzw. metaliczne konfetti w złotym i srebrnym kolorze – niedrogi dodatek, którym można udekorować świąteczny stół. Sprawdzą się także naturalne akcenty jak gałązki jodły lub szyszki. Inspiracje znajdziemy także w poniższym filmiku:

Świąteczne przyjęcie dla rodziny – czas działać

Jeśli przygniata nas ilość przedświątecznych obowiązków, zawczasu rozdzielmy zadania domownikom, a dla pewności poszczególne czynności (sprzątanie, zakupy) spiszmy na kartce i powieźmy ją w widocznym miejscu. Kluczowa sprawa to przygotowanie potraw. Ciasta – jeżeli nie lubimy piec możemy wcześniej zamówić. Zajrzyjmy na stronę www.kochamzupy.pl, na której znajdują się przepisy i inspiracje – np. zupa łososiowa z szafranem brzmi wykwintnie, może być hitem przyjęcia. Ponadto zaplanujmy inne pozycje w menu:

1. Śledzie z cebulą oraz świąteczna, tradycyjna sałatka jarzynowa są daniami, które można łatwo wykonać. Natomiast rybę w galarecie – dość czasochłonne danie możemy kupić.

2. Przystawki – tu sprawdzą się marynaty, np. marynowana papryka, grzybki czy konserwowe ogórki oraz pokrojone w plastry mięsa i pasztety. Tu wspomóc się dworskim pasztetem z dzika od Profi. Wystarczy wyjąć pasztet z puszki, pokroić na kawałki, ułożyć na półmisku, ozdobić pietruszką, a obok w małej miseczce podać odrobinę musu z żurawiny. Przystawka staje się wykwintna!

3. Święta to bigos, dlatego możemy podać gotowe danie z mięsem wieprzowym, również od Prof, do tego świeży chleb i polskie tradycyjne danie jest gotowe!

Tak przygotowane świąteczne przyjęcie dla rodziny musi się udać!

 

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu