porządek w kuchni


Brzmi poważnie, ale warto zastanowić się nad tym jak przechowujemy jedzenie. Porządek w kuchni, czyli dobre zarządzanie żywnością, w dłuższej perspektywie pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze.

 

Porządek w kuchni to nie tylko lśniąca podłoga i zmyte naczynia. Oznacza to także porządkowanie artykułów spożywczych. Zmorą prawie każdego domu jest marnowanie jedzenia. Owoce, warzywa, wędliny i pieczywo to artykuły, które kupujemy w nadmiarze, a finalnie spora część ląduje w koszu... Wyrzucamy jedzenie, bo zapomnieliśmy o nim lub straciło termin ważności. I znów lodówka świeci pustkami, trzeba udać się na zakupy. Stop. Spróbujmy zaradzić błędnemu kołu i wprowadźmy nowe zasady do naszego domu.

1. Porządek w kuchni w praktyce

Po pierwsze zaplanujmy zakupy i zastanówmy się nad jadłospisem na najbliższe 3-5 dni. Mając przygotowaną listę produktów, unikniemy kupowania niepotrzebnych rzeczy. Po drugie, róbmy przegląd naszych zapasów, w ten sposób zaprowadzimy porządek w kuchni. Sprawdzajmy daty ważności produktów długoterminowych jak np. kasze, mąki, jedzenie w puszkach i słoikach. Uważnie czytajmy etykiety. Producent umieszcza na nich informacje o tym, jak przechowywać dany produkt. Przyrządzone dania, jeśli nie zostały skonsumowane, wstawiajmy do lodówki – tak zapobiegniemy psuciu się jedzenia.

2. Gospodarowanie żywnością i efektywne gotowanie

Podejdźmy kreatywnie do gotowania. Zanim wybierzemy się na zakupy po kolejne ilości jedzenia, przejrzyjmy dokładnie stan zapasów. Najlepsi mistrzowie kulinarni na świecie potrafią wyczarować smaczne dania z tego, co mają pod ręką. Dlaczego? Bo etyka kucharza nie pozwala na marnotrawstwo. Zatem uczmy się od najlepszych. Gotujmy tyle ile jesteśmy w stanie zjeść. Jeśli przygotujemy dużą ilość wybranej potrawy – zamroźmy część lub podzielmy się z innymi.

3. Racjonalne gospodarowanie żywnością polega na odpowiednim przechowywaniu produktów - oto kluczowe zasady:

1. Suche produkty jak kasze, mąki, cukier, makarony przechowujmy w szafkach lub szczelnych pojemnikach.

2. Wędliny i warzywa trzymajmy w lodówce na osobnych półkach.

3. Pamiętajmy, że produkty nietrwałe jak warzywa i owoce powinny znajdować się w lodówce na samym dole.

4. Regularnie rozmrażajmy lodówkę i zamrażarkę – to element serwisowania sprzętu, a sprawna lodówka będzie prawidłowo przechowywać produkty.

5. Jeśli kupimy większy kawałek ryby czy mięsa niż zamierzaliśmy, nadmiar koniecznie zamroźmy.

6. Zainwestujmy w organizery do kuchni, pudełka i pojemniki na żywność. Opcjonalnie na opakowaniach umieszczajmy samoprzylepne karteczki z nazwą produktu.

Taki porządek w kuchni - zarządzanie żywnością i zakupami, wprowadzi harmonię i przełoży się z korzyścią na domowe finanse.

 

 

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu