wyczyścić buty


Pracuję w domu na etacie pucybuta. Dobrze wiem, jak szybko i dokładnie wyczyścić buty, niezależnie czy są ze skóry, zamszu czy materiału

Nie można mieć jednej pasty do butów i oczekiwać, że w minutę da się doprowadzić obuwie do idealnego wyglądu. Jak więc ekspresem wyczyścić buty? Gwarancję dają odpowiednie produkty i znajomość sposobów na ich czyszczenie. Jedno i drugie należy dostosować do rodzaju butów. Jak więc dobrze wyczyścić buty? – mam swoje patenty:

1. Buty skórzane

Mocno zabrudzone, a nawet przemoczone buty oczyszczam z brudu nawilżoną szmatką. Jeśli buty mają biały nalot od soli, do wody dodaję odrobinę mydła i przemywam (sól dobrze zmywa się też zimnym mlekiem albo mleczkiem kosmetycznym rozprowadzonym na płatku kosmetycznym). Następnie stawiam buty w miejscu, w którym jest przewiew. Do środka wkładam papier, który pochłania wilgoć i nie pozwala skórze na załamania. Kiedy buty wyschną – z reguły na drugi dzień - zabieram się za pastowanie. W przypadku skóry najlepsze są pasty na bazie olejów, które sprawiają że po pastowaniu skóra wygląda jak nowa. Poza tym warstwa pasty chroni przed brudem, kurzem, ale i nadmiernym słońcem. Pastę dopasowuję do koloru butów, ale kozaki w ceglanym kolorze mojej żony czyszczę bezbarwną. Na końcu poleruję skórę kawałkiem flaneli.

2. Buty zamszowe

Sprawnie wyczyścić buty zamszowe - to jest wyczyn. Ten materiał wyjątkowo nie lubi wilgoci i zabrudzeń, ale mam sposoby, żeby szybko poradzić sobie z niedoskonałościami. Podeszwę zamszowych butów czyszczę mokrą gąbką, ale w taki sposób, aby nie dotknąć materiału. Jeśli buty są suche ożywiam materiał szczotkując go specjalną szczotką do zamszu.

Jeśli but jest wilgotny, musi się wysuszyć. Postępuję z nim tak samo jak ze skórzanym – czyli odstawiam na dobę w przewiewne, ale suche miejsce i wypełniam papierem. Po wyschnięciu szczotkuję buty.

Jeśli na zamszu pojawia się plama – sięgam po specjalną gumkę czyszczącą. Gdyby nawet ona nie dała rady z plamą pozostaje zastosowanie specjalnego odplamiacza do zamszu.

3. Buty z materiału

Czyszczenie trampek zaczynam od wyjęcia sznurówek (o ile są). Potem przydaje się mała szczoteczka (może być do zębów) i płyn do czyszczenia rozrobiony w wodzie (zamiast specjalnego płynu może być płyn do naczyń). Żeby wyczyścić buty z materiału trzeba mocno szorować brudne miejsca, a potem całą powierzchnię. Kiedy but jest czysty pozostawiam do wyschnięcia. Do środka wkładam białe kawałki tektury – inne mogłyby odbarwić materiał. Sznurówki wrzucam do pralki.

 

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu