ogródek


Działka, domowy ogródek, duży taras – wielu jawią się jako arkadia, oaza wypoczynku i spokoju. Tymczasem ich właściciele często narzekają na czas i koszty, które ponoszą w związku z kawałkiem własnej zieleni. Oto niektóre z patentów, które pozwolą oszczędzić pieniądze i czas, a domowy ogródek przestanie być skarbonką bez dna.

 

1. Woda

Gromadzenie i przechowywanie deszczówki to dobry sposób na zredukowanie zużycia wody. Wystarczy rozstawić zbiorniki na deszczówkę pod rynnami lub w wybranych miejscach ogrodu. Poza tym niektóre roślinny można zachęcić do rozrostu korzeni, jeśli będziemy je rzadziej podlewać. Częste nawadnianie spowoduje, że ich korzenie będą płytkie i tym samym nie będą sięgać w głąb ziemi po wodę. Wybierzmy także takie gatunki roślin, które nie potrzebują częstego podlewania i dobrze zniosą krótkie okresy suszy.

2. Kompost

Zainwestujmy w specjalne pojemniki do kompostowania. Składujmy w nich kuchenne odpadki. Powstały z nich kompost będzie stanowić dobre podłoże i nawóz. Zaoszczędzimy w ten sposób także na wywozie śmieci i będziemy ekologiczni.


3. Hodujmy rodzime gatunki

Hodując przystosowane do polskiego klimatu gatunki roślin, łatwiej utrzymamy domowy ogródek. Konwalia majowa, niezapominajka, chaber, czosnek niedźwiedzi, tatarak zwyczajny – to tylko niektóre z gatunków, które nie są wymagające.

4. Łąka zamiast trawnika

Zadbany domowy ogródek posiada trawnik. Jednak jego pielęgnacja bywa kosztowna i czasochłonna. By nie tracić czasu na koszenie, ograniczmy jego powierzchnię. Darń wymagającą pielęgnacji zostawmy bliżej domu, natomiast w dalszej części ogródka załóżmy tzw. łąkę kwietną, którą wystarczy przystrzyc tylko 2 lub 3 razy w roku.

5. Miejsce wypoczynku

Altanka, drewniany podest, wybrukowane patio – zaaranżujmy zabudowane miejsce do wypoczynku. Dzięki temu zmniejszy nam się powierzchnia wymagająca pielęgnacji. Część relaksacyjną można oddzielić naturalnym żywopłotem – np. winoroślą lub bluszczem wijącym się po ogrodowej kratce.

6. Odpowiednie ścieżki

Drewniany, ceglany lub kamienny bruk zamiast podłoża z ziemi to także sposób na to, by zaoszczędzić czas w pracach ogrodowych. Co jakiś czas wystarczy jedynie usunąć ewentualne chwasty.

7. Miejsce na ogródek ziołowy lub warzywny

Domowy ogródek warto wykorzystać na hodowlę własnych ziół lub warzyw, o ile jest to możliwe. Estragon, mięta, rozmaryn czy pomidory pochodzące z własnych upraw zaoszczędzą nam czasu na zakupach.

8. Recykling

Uważnie przyglądajmy się różnego rodzaju odpadkom – kubki po jogurtach, pojemniki po lodach, a nawet puste rolki po papierze toaletowym – te przedmioty posłużą nam jako doniczka do pikowania młodych roślin lub rozsadzania sadzonek. Plastikowe pokrywki można wykorzystać jako etykietki do kwiatków lub ziół.

9. Ogrodowe meble DYI

Skrzynki po jabłkach i palety, pieńki, stare drzwi – to przedmioty z których mogą powstać efektowne meble ogrodowe. Sklepowe zestawy są drogie, a przy odrobinie inwencji, przemalowaniu poszczególnych elementów i połączeniu, powstaną oryginalne meble w minimalistycznym stylu.

10. Drugie życie ogrodowych narzędzi

Nie wyrzucajmy starych grabi – te mogą posłużyć nam jako loftowy wieszak w szopie. Podobnie jak stara drabina – ta po odmalowaniu może prezentować się jako nowoczesny kwietnik.

 

 

 

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu