szybko ugotować obiad


Córka na obozie konnym, syn w podróży autostopem po Europie, a żona, żona na wakacjach z przyjaciółką na jednej z greckich wsyp. Z jednej strony można się rozkoszować ciszą w domu, a z drugiej człowiek zostaje sam z domowymi obowiązkami i z dylematem – jak szybko ugotować obiad?

 

Owszem, najprościej jest zamówić jedzenie do domu. Jednak w dłuższej perspektywie takie rozwiązanie bywa kosztowne. Zdecydowanie tańsze jest gotowanie w domu, pod warunkiem, że nie zabierze to zbyt dużo czasu. A zatem jak szybko ugotować obiad?

 

Gotowe rozwiązania

Jak każdy słomiany wdowiec, mam swoje patenty. Sięgam po dania gotowe, których przygotowanie zajmuje zaledwie kilka minut. Na uwagę zasługują obiadowe propozycje od Profi – potrawy ze słoika wystarczy tylko podgrzać w garnku lub mikrofalówce. Wzbogacone o ziemniaki, ryż lub kaszę oraz warzywa tworzą wartościowy obiad. Na kolację można je serwować ze świeżym pieczywem.

 

Jak szybko ugotować obiad?

Propozycja nr 1. – Gołąbki w sosie pomidorowym od Profi i purée ziemniaczane

Gołąbki z mięsa wieprzowo–drobiowego zawinięte w soczyste liście kapusty wraz z gęstym sosem przekładam do garnka i podgrzewam kilka minut. Podaję z ugotowanymi wcześniej utłuczonymi ziemniakami, do których dodałem odrobinę masła, śmietany i świeżo zmielonego pieprzu.

 

Propozycja nr 2. – Pulpety w sosie grzybowym od Profi z ulubioną kaszą

Doskonała potrawa, zwłaszcza gdy dopada mnie przysłowiowy wilczy głód. Aromatyczne pulpety wieprzowo–drobiowe w gęstym sosie grzybowym wystarczy wrzucić do garnka i podgrzewać ok. 3 minut. Do dania przygotowuję kaszę gryczaną lub jaglaną – ugotowanie obu typów zajmuje ok. 10 minut!

 

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu