prowadzenie domu


Panowanie nad domowymi wydatkami, trzymanie w ryzach własnych finansów nie tylko świadczy o gospodarności, ale jest też trendy. Wypracuj nawyki dzięki czemu oszczędne prowadzenie domu stanie się łatwe i przyjemne!

 

Oszczędne prowadzenie domu zacznij od przeglądu miesięcznych wydatków. Pierwsze obcięcie kosztów powinno dotknąć media. W dalszej kolejności przeanalizuj wydatki na jedzenie oraz zakupy.

1. Szanuj energię

Gaś światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Kupuj sprzęty, które są energooszczędne. Dobrym nawykiem jest także wyjmowanie wtyczek z kontaktów np. od laptopa, ładowarki, szczoteczki elektrycznej – odłączaj te sprzęty, których nie używasz przez dłuższy czas. Wymień stare żarówki na leady.

2. Nie przeholuj z wodą

Myjąc zęby odkręcaj kran wtedy, gdy potrzebujesz wody. Zainstaluj zmywarkę do naczyń i używaj jej, gdy cała będzie już napełniona. Rano – wybierz szybki prysznic zamiast kąpieli.

3. Rower zamiast samochodu

Jeśli jest to możliwe ogranicz przemieszczanie się samochodem. Zwłaszcza wiosną i latem twój domowy budżet zyska, jeśli do pracy wybierzesz się jednośladem zamiast autem. Przy okazji poprawisz swoją kondycję fizyczną.

4. Domowy obiad zamiast pana kanapki

Oszczędne prowadzenie domu to także kontrola wydatków przeznaczanych na jedzenie. Przygotowując w domu lunchboxy do pracy i ograniczając stołowanie się na mieście, zyskasz co miesiąc dodatkowe środki.

5. Stawiaj na owoce i warzywa sezonowe

Kupuj to, co wyrosło w sezonie. Warzywa i owoce, zwłaszcza pod koniec sezonu są tańsze, dlatego zaopatrz się w większe ilości. Z nadmiaru owoców i warzyw przygotuj przetwory, które przydadzą się zwłaszcza zimą.

6. Sprawdzaj ofertę sklepów internetowych

Atrakcyjne ceny, rabaty i promocje to domena e-sklepów. Zapisz się do newsletterów i bądź na bieżąco z okazjami. Ponadto wyrób sobie nawyk sporządzania listy zakupów i trzymaj się jej. W krótkim czasie zobaczysz jak taka praktyka przekłada się na oszczędne prowadzenie domu.

7. Zarób na niepotrzebnych rzeczach

Sprzedaj rzeczy, których nie używasz – ubrania, książki, stare meble itp. Internetowe aukcje czy pchle tragi cieszą się teraz ogromną popularnością. To także sposób na dorobienie.

 

 

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu