nauczyć się języka


Znajomość języka obcego to same korzyści. O tym przekonujemy się, gdy używamy go w praktyce. Jak nauczyć się skutecznie języka obcego i sprawić, by jego studiowanie było prawdziwą przyjemnością?

 

Najgorsze podejście, które powoduje, że nauka jest nieefektywna, to wkuwanie formułek, słówek i zasad gramatycznych na pamięć tylko po to, by zaliczyć klasówkę. Zmieńmy nastawienie i rozbudźmy w sobie ciekawość. Jak nauczyć się skutecznie języka obcego? Sprawmy, by stał się on naszą pasją.

Słuchanie pasywne

Słuchajmy radia, piosenek lub wiadomości w języku, którego się uczymy. Może to być nawet bierne słuchanie, na początku chodzi o to, by przyswoić jego melodię. Najważniejsze, byśmy poczuli tempo języka i rozkład akcentów.

Tłumaczenie piosenek 

Świetnym pomysłem będzie słuchanie obcojęzycznych piosenek i ich tłumaczenie. To najlepszy sposób, by przyswoić frazy i wyrażenia charakterystyczne dla danego języka.

Oglądanie filmów w oryginale

Jak nauczyć się skutecznie języka obcego? Poznajmy kinematografie wybranego kraju. Dzięki oglądaniu filmów w oryginale (na początku może być z napisami w naszym języku), poznamy nie tylko nowe słownictwo, ale kulturę i mentalność obcego kraju.

Aplikacje do nauki języka obcego

Istnieje mnóstwo przydatnych aplikacji do nauki języków obcych. Na początku świetnym sposobem na przyswojenie obcych wyrażeń będzie tzw. trener słówek – aplikacja, z którą możemy ćwiczyć, np. w drodze na zajęcia.

Czytanie w obcym języku

Czytanie codziennej prasy, magazynów, książek, a nawet blogów to dobra strategia, jeśli już mamy większy zasób słów i znamy większość zagadnień gramatycznych. Czytanie utrwali nam te wiedzę, którą już mamy i rozszerzy słownictwo. Ważna jest różnorodność form – słownictwo z prasy codziennej może znacznie różnić się od języka literatury.

Grajmy w skojarzenia

Ucząc się języka obcego, szukajmy słów i wyrażeń, które są podobne do naszego, albo które brzmią znajomo w jeszcze innym języku. Sprawdzajmy dokładnie znaczenie. Wiele języków europejskich mają słowa, które się powtarzają. Bywa, ze niektóre przysłowia i wyrażenia są także podobne.

Wymiana językowa

Przeglądajmy ogłoszenia w internecie czy na uczelni – niektórzy cudzoziemcy chcą poznać nasz język na zasadzie wzajemnej nauki. To dobry sposób, by poćwiczyć mówienie w obcym języku. Nie wstydźmy się naszej wymowy, na początku najważniejsze jest przełamanie się i rozpoczęcie mówienia, nawet jeśli popełniamy błędy gramatyczne. Z czasem będziemy robić ich znacznie mniej.

Jak nauczyć się skutecznie języka obcego? Interesujmy się kulturą kraju, uczestniczmy w dedykowanych wydarzeniach, festiwalach, koncertach, a przede wszystkim uczmy się dla siebie, nie dla ocen. Gdy język obcy będzie naszą pasją, oceny zawsze będą najlepsze:)

 

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu