ogród do zimy


Wielkimi krokami zbliża się czas sadzenia cebulek, przycinania krzewów i ochrony delikatniejszych roślin. Jak sprawnie przygotować ogród do zimy?

Krok 1

Prace w ogrodzie można rozpocząć już w październiku, a należy zakończyć na przełomie listopada - grudnia. Jesień to moment, w którym należy przygotować ogród do zimy. Właśnie o tej porze roku można sadzić nowe cebulki, przycinać już istniejące krzewy i chronić przed przymrozkami wieloletnie, a delikatne rośliny.

Krok 2

Chcąc dobrze i szybko przygotować ogród do zimy należy rozpocząć od oczyszczenia go z roślin jednorocznych, ale i takich, które nie przerwały lub dobrze się nie przyjęły. Takie rośliny należy wyrwać z korzeniami. Koniecznie należy oczyścić glebę z chwastów, dzięki czemu będziemy mieli mniej pracy na wiosnę. Dokładnie też kosimy trawnik.

Krok 3

Po sprzątaniu należy zająć się przekopaniem gleby i jej ściółkowaniem. Do ochrony gleby można użyć liści, siana, kompostu. Ściółkę usuwamy wczesną wiosną, bo w przykrywa ziemia nie się nie nagrzeje.   

Krok 4

Jesień to także czas sadzenia cebulek kwiatowych. Jeśli chcemy, aby wiosną w ogrodzie rosły tulipany, hiacynty i narcyzy musimy zasadzić je właśnie w październiku. Sadzenie powinno odbywać się już po tym jak wysprzątamy ogród, ale zanim okryjemy go ściółką.

Krok 5

Chcąc prawidłowo przygotować ogród do zimy należy pomyśleć o ochronie roślin. I takie krzewy jak jałowiec, sosna karłowata, berberys czy bukszpan wystarczy osłonić agrowłókniną lub słomianą matą, z kolei doniczkę umieścić wewnątrz przepuszczalnego jutowego worka, wypełnionego słomą lub suchymi liśćmi. Tak zabezpieczoną roślinę doniczkową warto postawić w zacisznym miejscu w ogrodzie.

Krok 6

Przed zimą należ obficie podlewać ogród, tak zapas wody zgromadził się w ziemi i w korzeniach (wodę trzymają w ten sposób rośliny z grupy zimozielonych np. iglaki, bukszpany). Następnie należy zakręcić wodę i zadbać, aby nie pozostała w instalacjach zewnętrznych, aby rury nie uległy uszkodzeniu.

Krok 7

Po zakończeniu prac, należy wyczyścić narzędzia ogrodowe z użyciem środków grzybobójczych i bakteriobójczych. Odpowiednia konserwacja jest bardzo istotna i zapobiega rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych grzybów i bakterii.

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu