weekend w górach


Początek jesieni to wymarzona pora na górskie wędrówki. Mimo, że pogoda jest już chłodniejsza, to widok czerwono-żółtych liści na zboczach ma wierne grono fanów. Szlaki są mniej zatłoczone, śmiało więc można zaplanować weekend w górach.

 

By oszczędzić sobie nerwów i nie wieźć ze sobą niepotrzebnych rzeczy, przygotujmy niezbędny ekwipunek, nadający się na weekend w górach. O czym warto pamiętać?

Buty trekkingowe

Zaopatrzmy się specjalne obuwie na weekend w górach. Buty powinny być wysokie, by chroniły kostki przed wyginaniem, koniecznie na twardej, antypoślizgowej podeszwie.

Kurtka z kapturem na każda pogodę

Zabierzmy ze sobą uniwersalną kurtkę, która nie tylko ochroni nas przed deszczem, ale i przed wiatrem. Jednocześnie powinna przepuszczać powietrze.

Bielizna termiczna

Planując weekend w górach nie zapominajmy o bieliźnie termicznej. Powinna umożliwiać oddychanie skórze i jednocześnie oddawać ciepło. Dodatkowo pożądana jest funkcja przeciwpotna – dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wychłodzenia organizmu.

Pozostałe ubrania

Zabierzmy ze sobą getry i ciepłe skarpetki. Pogoda na górskich szczytach jest nieprzewidywalna i potrafi zmienić się w bardzo krótkim czasie. Dlatego czapka lub tzw. komin mogą okazać się bardzo pomocne, zwłaszcza w pochmurne dni. Jesienią przyda się z pewnością gruby sweter z wełny.

Plecak

Na weekend w góry weźmy ze sobą mały, ale pakowany plecak, który przyda nam się podczas wycieczki. Powinniśmy zmieścić w nim najpotrzebniejsze rzeczy. Dobrze, by miał przymocowany pokrowiec wodoodporny. 

Pomocne gadżety

Jeśli nie mamy zbyt dobrej kondycji, z pewnością przydadzą się kijki. Dzięki nim nie tylko będziemy mieć oparcie na podłożu, ale także unikniemy ewentualnego upadku. Zabierzmy ze sobą na wszelki wypadek latarkę-czołówkę, wykonaną z lekkiego tworzywa.

Mapa

Weekend w górach przebiegnie bez przykrych niespodzianek jeśli będziemy mieć przy sobie laminowaną mapę ze szlakami, które nas interesują.

Prowiant

Termos z ciepłą herbatą, woda niegazowana, a także tabliczka ulubionej czekolady i batony z bakaliami to prowiant, który powinniśmy zabrać ze sobą w góry.

Numery telefonów do służb ratowniczych

Pamiętajmy o naszym bezpieczeństwie. Naładujmy telefon komórkowy i zapiszmy numery do ratowniczych służb górskich jak TOPR czy GOPR.

 

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu