biblioteka on-line


Rękopisy, czasopisma, mapy i książki – to wszystko jest dostępne bez wychodzenia z domu, za darmo. Trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać. Oto biblioteka-on line dla każdego

Nowa Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polonya

Na stronie intro.polona.pl 24-godziny na dobę działa biblioteka-on line. Dostępne są w niej wszelkie zasoby polskiej literatury, rękopisów, czasopism. Ja jednak jestem amatorem „Fantastyki z lamusa”, działu który doczekał się pod tą nazwą profilu na Facebooku. Lubi go zresztą już 16 tys. osób. Ostatnio dzięki scanom z 1900 roku zobaczyłem jakie stroje kąpielowe obowiązywały panów w tamtym czasie.

Na stronie internetowej, która jest bezpłatna, można skorzystać z wyszukiwarki. Opcja bardzo ułatwia poszukiwania, gdy potrzebujemy konkretnego tekstu.

Federacja Bibliotek Cyfrowych

Dzięki stronie Federacji Bibliotek Cyfrowych można bez wychodzenia z domu przeglądać zbiory 87 e-bibliotek. Tworzą je uczelnie wyższe, biblioteki, muzea oraz ośrodki badawcze. Baza liczy już ponad 3,6 mln obiektów m.in. czasopism, bajek i baśni, ale też publikacji chociażby o muzyce jazz.

Wolne Lektury bez wychodzenia z domu

Sam nie korzystam, ale zdradziłem stronę siostrze. Na stronie wolnelektury.pl jest ponad 4,3 tys. utworów za darmo. Dzięki wyszukiwarce siostra ma pod ręką szkolne lektury. Dostępne są też audiobooki. Już nie raz serwis ratował ją przed nieprzygotowaniem na zajęcia.

Europeana

To chyba największa europejska biblioteka-on line, która udostępnia dziedzictwo kulturowe i naukowe Europy w internecie. Działa już od 2008 roku i wciąż powiększa swoje zbiory. Pasjonujące są wątki tematyczne np. Europeana 1914-1918 - nieopowiedziane historie i oficjalne opowieści z I wojny światowej (www.europeana1914-1918.eu). W zasobach można odkryć historie, filmy i materiały historyczne z okresu I wojny światowej. Tu gromadzone są dokumenty pochodzące z bibliotek i archiwów na całym świecie oraz uzupełniane są o rodzinne pamiątki osób prywatnych w całej Europie. Pasjonująca biblioteka on-line.

Google Books

Gigantyczny projekt Google, który polega na zgromadzeniu literatury światowej w wersji on-line. To co lubię, Google oferują opcję czytania z widokiem na dwie strony. Kliknięciem – przewijamy kartkę. Ostatnio dzięki znajomości tej e-biblioteki uratowałem znajomą z dzieckiem z podstawówce. Maluch musiał przeczytać książkę „Karolcia”, w bibliotekach nie było. Wyczarowałem lekturę kilkoma kliknięciami bez wychodzenia z domu. I tak stałem się bohaterem w ekspresowym tempie.

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu