na lotnisku


Na lotnisku trzeba być zwykle na 2 godziny przed odlotem, choć w sezonie przewoźnicy wymagają nawet, aby pasażerowie zjawili się na 3 godziny przed. Jak oszczędzić czas na lotnisku, aby sprawnie złapać drugi lot lub wypić kawę?

Pakowanie

Przed wylotem koniecznie trzeba sprawdzić jaki wymiar walizki akceptują linie lotnicze. Bywa, że wymagania przewoźników różnią się zwłaszcza w kwestii torby podręcznej. Konieczne jest także zapoznanie się z ilością dopuszczalnych kilogramów. Zwykle bagaż podręczny może mieć do 5 kg, ale nie jest to reguła. Niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej przewoźnika lub infolinii.

Garnitur pod ręką

Lecąc w krótką podróż biznesową tylko z bagażem podręcznym i wyjściowym ubraniem (garniturem, kostiumem) warto dopytać czy przewiezienie ubrania w pokrowcu jest bezpłatne i możliwe. Czasem, taki sposób przewożenia ubrania, wiąże się z dopłatą.

Odprawa on-line

Chcąc oszczędzić czas na lotnisku warto samemu się odprawić. Można to zrobić na laptopie czy smartfonie, jeśli tylko mamy połączenie z internetem.

Lotnisko

Odlatując z lotniska, którego nie znamy, warto wcześniej wejść na jego stronę internetową i zobaczyć jak jest duże. Zapoznanie się z lotniskiem jest szczególnie ważne przy przesiadkach. Na jednym lotnisku 1,5 godziny pomiędzy lotami może być wystarczające, na innym będzie oznaczało wyścig z czasem.

Wiza

Lecąc do kraju, w którym wymagana jest wiza turystyczna np. do Turcji można kupić ją przez internet. Wcześniejszy zakup pozwoli na ominięcie lotniskowej kolejki. E-wiza pozwala oszczędzić czas na lotnisku.

Parking

Jeśli planujemy pozostawienie samochodu na lotniskowym parkingu warto zrobić rezerwację miejsca już wcześniej i dokonać opłaty on-line.

Przedmioty zakazane

Aby oszczędzić czas na lotnisku warto spakować się zgodnie z obowiązującymi zasadami. Warto wyjąć z bagażu podręcznego pilniczek i wyrzucić przed kontrolą bagażową rozpoczętą wodę – pierwszy przedmiot jest uznawany za niebezpieczny, płyny zaś mogą być przewożone w przezroczystych pojemnikach do 100 ml.

Praktyczne ubranie

W dzisiejszych czasach przy wzmożonych kontrolach lotniskowych warto ubrać się tak, aby szybko można było zdjąć buty. Nie warto też zakładać na siebie wielu warstw ubrań. Im mniej metalowych dodatków, tym mniej zdejmowania ich podczas przechodzenia przez wykrywacz metali.

Dokumenty

Najważniejsze podczas podróży jest pilnowanie dokumentów, czyli karty pokładowej, paszportu lub dowodu osobistego. Aby oszczędzić czas na lotnisku trzeba zawsze mieć je pod ręką.

Kolejki

Stosując się do tych zasad można uniknąć większości kolejek – po wizę czy na lotniskowym parkingu. Te, które są obowiązkowe – związane z kontrolą – przejedziemy sprawnie, bez blokowania kolejki innym.

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu