życie choinki


Zapach lasu, jaki wnosi do domu świąteczna choinka, nie da się z niczym porównać. Większość z nas nie wyobraża sobie Gwiazdki bez żywego drzewka. Niestety, radość jaką daje świeża choinka jest krótkotrwała. Jak przedłużyć życie choinki i cieszyć się nią dłużej niż do święta Trzech Króli?

Okazuje, że trwałość choinki zależy już od etapu samego zakupu. By drzewko było jak najdłużej zielone najlepiej kupić je ze sprawdzonego punktu lub z profesjonalnej szkółki, nie wcześniej niż na kilka dni przed świętami. Warto zainwestować w bardziej wytrzymałe iglaste gatunki takie, jak świerk czy jodła. Przyjrzyjmy się uważnie potencjalnemu zakupowi. Jeśli pień choinki jest wilgotny, igły mają soczysty zielony kolor, gałązki są elastyczne i trudno je złamać – jest spora szansa, że przy odpowiedniej pielęgnacji drzewko przetrwa dłużej niż tydzień. Alternatywnym pomysłem jest zakup ukorzenionej choinki w doniczce.

Jak przedłużyć życie choinki? Zahartujmy drzewko!

Zanim przystroimy nabytek, powiesimy na nim lampki i bombki, otoczmy go szczególną troską. Choinki w naturalnym środowisku są zielone nawet przy minusowych temperaturach, dlatego wniesienie świeżo ściętego drzewa do domu, w którym jest ponad 20ºC przyspieszy proces wysuszania. Powinniśmy je stopniowo przyzwyczaić do ciepła, wstawiając na 2-3 dni do piwnicy, przedsionka, garażu lub innego chłodnego miejsca.

Co jeszcze należy zrobić?

1. Zetnijmy pieniek drzewka o kilka centymetrów, ułatwi to wchłanianie wody. Mechanizm jest podobny jak przy kwiatach, np. różach, którym także należy podciąć końce przed wstawieniem do wazonu.

2. Przygotujmy stojak, w którym osadzimy drzewko i kubełek do którego wstawimy jego pień – ten najlepiej wypełnić chłodnym piaskiem, lub mieszanką piachu i ziemi.

3. Regularnie podlewajmy choinkę, pilnujmy, by piasek był wilgotny. Co zrobić jeszcze? Jak przedłużyć życie choinki? Dodatkowo codziennie spryskujmy wodą jej gałązki.

4. Ustawmy drzewko w miejscu, gdzie temperatura będzie stabilna, najlepiej z dala od kaloryfera, telewizora czy kominka. Nie obwieszajmy też choinki zbyt dużą ilością lampek, ich ciepło spowoduje, że szybciej zacznie gubić igły.

Już wiemy jak przedłużyć życie choinki, a co zrobić z uschniętym drzewkiem? Absolutnie nie wyrzucajmy go do śmietnika, tylko do pojemnika na bioodpady. Bożonarodzeniowe choinki są wykorzystywane w kompostowniach. Zorientujmy się czy na naszym osiedlu jest specjalny punkt do którego możemy ją oddać.

 

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu