firmowa wigilia


Zanim nastanie wyczekiwana gwiazdka i wyjedziemy na noworoczny urlop, w pracy mamy istne urwanie głowy. Dokończenie projektów, ustalenie nowych budżetów i strategii na kolejny rok, umówienie spotkań z ważnymi klientami - końcówka roku jest wyczerpująca. Do tego musimy przygotować się także do nadchodzących świąt. W tym czasie zazwyczaj wypada firmowa wigilia, na której warto się pojawić. Jak się do niej dobrze przygotować?

Choć informacja o świątecznym spotkaniu przekazywana jest pracownikom z wyprzedzeniem, to jej termin przypada na ferwor świątecznych przygotowań. Firmowa wigilia najczęściej odbywa się pod koniec dnia pracy lub bezpośrednio po niej i może potrwać nawet cały wieczór. Bywa, że wypada w piątek, a więc zahacza już o weekend.

Jeśli nasz przełożony decyduje się na zamówienie cateringu do miejsca pracy, nie musimy się specjalnie na te spotkanie przygotowywać. Jednak w wypadku, gdy firmowa wigilia ma formę eleganckiej kolacji w restauracji lub bankietu, sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Firmowa wigilia w restauracji

Weźmy przykład z mieszkanek Nowego Jorku. Od rana do nocy są poza domem, dlatego mają ze sobą duże torby, w których mogą wiele zmieścić. Odległości i korki sprawiają, że ubierają się tak, by w każdej chwili móc szybko za pomocą kilku dodatków zmieć strój na koktajlowy. W dniu firmowej wigilii załóżmy pod marynarkę połyskliwy top, który nada stylizacji wieczorowego charakteru. Na te okazje sprawdzi się także klasyczna mała czarna. W ciągu dnia będzie wyglądała w pracy profesjonalnie, a na na kolację w restauracji wystarczy uzupełnić ją efektowną biżuterią.

Jeśli spotkanie ma formę bankietu postaw na strój wizytowy. Stylizację dopełni delikatny manicure oraz dyskretny makijaż.

Savoir-vivre podczas firmowych spotkań

1. Pamiętajmy, by na spotkaniu wigilijnym pojawić się punktualnie, a nawet kilka minut przed czasem. Nie wypada by nasz pracodawca siedział przy stole i na na nas czekał.

2. Na większości firmowych spotkań podawany jest alkohol. Choć atmosfera jest mniej formalna niż na co dzień w pracy, nie zapominajmy, że ucztujemy z przełożonym i współpracownikami. Dlatego lampką wina czy szampana raczmy się z umiarem.

3. Unikajmy także poruszania kontrowersyjnych tematów, zbyt frywolnych żartów czy omawiania naszych prywatnych spraw. Zachowujmy się z klasą. Mimo że to nie rozmowa kwalifikacyjna, to wrażenie zrobione podczas firmowego wyjścia także jest ważne i może zaprocentować w przyszłości.

 

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu