lubczyk, zioła, świeże zioła


W naszej prozaicznej i przyziemnej codzienności bardzo brakuje nam magii. Nie żeby od razu tej czarnej. Wystarczy, by rozpogodziła nieco nasze życie, ubarwiła je odrobiną wiary, że miłość jest na wyciągnięcie ręki.

Nie bujając za bardzo w obłokach, sięgnijmy do naszego zielnika, a konkretnie na  półkę z przyprawami lub do książki o ziołach. I mamy – lubczyk! Próbowaliście z nim czarów? Nie? To spróbujcie. Poczęstujcie kogoś, z kim chcielibyście się umówić na drugą randkę, potrawą z lubczykiem, dajmy na to – zupą. Poczekajcie aż moc rośliny zacznie działać. I gotowe – obiekt westchnień jest usidlony.

Siła aromatu

Nie wierzycie? No to skąd niby nazwa „lubczyk”? Czy myślicie, że jeśli ugotujecie coś z lubczykiem i poczęstujecie gości, to macie ich już z głowy? Nic podobnego, przyjdą znów i czując oryginalny aromat zioła, jak po sznurku trafią do waszej kuchni. Aromat lubczyku jest bardzo intensywny i oryginalny. Jeśli wcześniej poznaliście maggi, przyprawę do zup, to będziecie zaskoczeni, bo lubczyk tak właśnie pachnie. Wiele gospodyń tradycyjnie uprawia lubczyk w ogródku nie tylko po to, by dodać go do obiadu, ale też po to, by wokół pięknie pachniało.

W ogródku dobrej gospodyni

Lubczyk to całkiem spora roślina – może dorastać nawet do 2 metrów. Jej liście słusznie kojarzą wam się z selerem (tak samo jak zapach), bowiem lubczyk należy do selerowatych. Jeśli macie taką możliwość, zasadźcie lubczyk w ogródku. Jest wieloletni. Będziecie mieć  pod ręką świeże liście, a zimą i wiosną – suszone. Jako przyprawę można też wykorzystać korzeń lubczyku i jego nasiona. Przydadzą się do zup, sosów, sałatek i marynat.

Nie tylko do zupy

Jak większość ziół lubczyk chowa jeszcze asa w rękawie. Ma właściwości prozdrowotne – działa moczopędnie i wykrztuśnie, stosowany jest w chorobach dróg oddechowych i moczowych oraz przy niewydolności nerek. Może też uśmierzać bóle menstruacyjne. Olejki zapachowe lubczyku przydają się też w kosmetyce jako składnik perfum i specyfików do kąpieli. A wracając do magii – uważajcie, kiedy go jecie i kiedy dajecie go innym, bo lubczyk autentycznie zwiększa pobudliwość seksualną!
PS Jeśli macie w planach jakiś ślub, to pamiętajcie, by za gorset panny młodej wetknąć listek lubczyku – to zapewni jej szczęśliwe życie małżeńskie. A jeśli ślub już był, a jego owocem jest maleńka dziewczynka, to dodajcie lubczyku do jej kąpieli – zobaczycie, że wyrośnie na piękną pannę, która nie będzie narzekała na brak powodzenia…

fot. Photogenica

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu