pisanki, święta, Wielkanoc, Wielki Piątek, rodzina


Dawniej każdy dzień Wielkiego Tygodnia był inny i podlegał innym obyczajom, wiążącym się mocno z czasem i przyrodą. Dziś nie jesteśmy tak zależni od zmian pór roku, słońca i tego, co w tym momencie rośnie w polu, ale nie przestajemy być częścią otaczającej nas natury. Wystarczy tylko o tym pamiętać, by móc cieszyć się Świętami i ich niezwykłą aurą.

Pospiesz się, dziś Wielki Piątek!

A jak to było kiedyś? Przypomnijmy sobie, co dawniej wyróżniało na przykład Wielki Piątek. Po pierwsze – porzucenie codziennych zajęć, np. prac polowych. Nam się to raczej nie uda, chyba że weźmiemy urlop. Nikt z nas też raczej nie zechce, wzorem naszych przodków, pójść skoro świt nad rzekę, by umyć się w chłodnej wodzie, zapewniając sobie tym samym zdrowie i urodę na cały rok. Pozostałe zwyczaje również nie wzbudzą entuzjazmu. Rezygnowano też bowiem z czesania włosów i przeglądania się w lustrze, a przede wszystkim powstrzymywano się od jedzenia przez cały dzień. Jest jeden element tradycji Wielkiego Piątku, z którym nie będziemy mieć problemu. To konieczność pośpiechu we wszystkich czynnościach, co dawniej miało chronić przed lenistwem i niewypełnianiem obowiązków przez kolejnych 12 miesięcy.

Kolory wspólnie spędzonych chwil

Większość dawnych obyczajów nie jest nam bliska, ale nie poddawajmy się, bo pozostał jeszcze jeden barwny akcent, który ma szansę ocaleć przez następnych sto, a może i więcej lat. Robienie pisanek w Wielki Piątek. Chyba każdy z nas próbował tej sztuki choć raz w życiu. Radość z tego mają głównie najmłodsi, ale nie wykręcajmy się od zabawy, będzie fajnie. Skąd tuż przed świętami wziąć czas na te chwile beztroski? Ponieważ nie można zjeść ciastka i wciąż mieć ciastko, musimy dokonać wyboru. Czy świat się zawali, jeśli na wielkanocnym stole zabraknie jednej z wielu zaplanowanych potraw? Czy ktoś przypnie nam etykietkę złej gospodyni (albo gospodarza), jeśli wśród domowych przysmaków pojawi się jeden gotowy? To już nie te czasy. Warto więc z czegoś zrezygnować, bo wspólne chwile spędzone na zabawie sprawiają, że chce nam się rano wstawać i wracać do codziennych obowiązków.

PS Niektórych (a szczególnie najmłodszych) z pewnością zaintryguje dawne przekonanie, że Wielki Piątek jest… bardzo niebezpieczny! W tym dniu bowiem, z powodu zakazu używania kościelnych dzwonów, podobno bezkarnie hulają po świecie czarownice i wszelkie złe moce. Czy może się z tym równać Halloween?

Inspiracji szukaj także na Profi.com.pl
Jeśli chcesz bliżej poznać Profi, obejrzyj filmy "Dlaczego Profi" 
oraz "Jak powstają receptury zup Profi"

Fot. Photogenica

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu