biały barszcz, żurek, zupa w chlebku, jajko, wielkanoc


Co było pierwsze – jajo czy kura? I czym różni się żurek od białego barszczu? Prawdopodobnie właściwej odpowiedzi na te pytania nie poznamy nigdy, ale być może właśnie dzięki temu Wielkanoc pozostanie tak wyjątkowa, pyszna i różnorodna.

Bez wątpienia najważniejszą zupą na wielkanocnym stole pozostaje biały barszcz. A może żurek? Jedni uważają, że to jedna i ta sama zupa. Dla innych zupy te różnią się detalami. Mało tego – co region Polski, to inny sposób przyrządzania barszczu lub żurku, a każdy z nich interesujący i zasługujący na wypróbowanie.

Barszcz bielszy od żurku?

W literaturze kulinarnej biały barszcz i żurek zazwyczaj funkcjonują jako dwie różne, choć bardzo podobne do siebie potrawy. Podstawowa różnica tkwi w zakwasie – biały barszcz przygotowuje się na zakwasie pszennym, a żurek – na żytnim. Dziś mało kto sam robi zakwas, polegamy na tym ze sklepu, nie zastanawiając się, z jakich zbóż powstał, stąd i różnica między zupami w zrozumiały sposób uległa zatarciu. Jest jednak jeszcze jeden wyznacznik, który ma różnić te dwie pyszne zupy. Otóż niektórzy uważają, że barszcz poznamy po tym, że jest bielszy, bo zabielany śmietaną. Żurek natomiast pozostaje przejrzysty i mniej gęsty. Z tym jednak nie zgodzą się ci, którzy do barszczu tradycyjnie dodają warzywa, które wyróżniają go od żurku.

Z serem, grzybami i chrzanem

Przepisów na obie zupy jest wiele i przyznam, że każdy wygląda zachęcająco. W moim wykonaniu wielkanocna zupa to po prostu zakwas (koniecznie razem z mąką), biała kiełbasa, żeberko i kiełbasa podsmażana lub wędzonka. Do tego oczywiście ziemniaki, majeranek i wkładane osobno na talerz jajko. Proste? Bardzo. Okazuje się jednak, że inni zadają sobie więcej trudu, dodając do zupy oprócz jajka łyżeczkę tartego chrzanu. Można jeszcze inaczej – na Śląsku do barszczu (żurku) w czasie gotowania wbija się jajko i miesza - w ten sposób zupka jest bardziej gęsta. Zalewa się nią tłuczone ziemniaki na talerzu. Podaje się też t.zw. barszcz żeniaty, czyli gotuje ziemniaki w zupie (oczywiście przed dodaniem zakwasu).
Jeszcze innym żurkiem może pochwalić się Podkarpacie, bo tu wkłada się na talerz wszystko – jajko, chrzan, chleb oraz… pokrojony w kostkę biały ser.
Jeszcze bardziej zaskakuje biały barszcz podawany w Wielkopolsce, przede wszystkim na Kujawach, tam zamiast zakwasu dodaje się soku z kiszonej kapusty, a do tego kluski ziemniaczane. Żurek tym różni się od barszczu, że robiony jest na zakwasie, podawany ze skwarkami i często z kraszonymi ziemniakami osobno.
W wielu staropolskich przepisach w barszczu lub żurku pojawiają się dodatkowo suszone grzyby. Co ciekawe – bywają one także składnikiem robionej identycznie jak biały barszcz zalewajki, znanej mieszkańcom Gór Świętokrzyskich.
Wniosek? Nieważne czy zrobicie na Wielkanoc żurek, czy też biały barszcz – ważne, żeby smakowało!

PS Jeśli te zupy goszczą na Waszym stole na co dzień i chcielibyście podać coś innego, spróbujcie wykonać wielkanocną zupę chrzanową. Tu rolę zakwasu przejmuje oczywiście chrzan. Smacznego!

Inspiracji szukaj także na Profi.com.pl
Jeśli chcesz bliżej poznać Profi, obejrzyj filmy "Dlaczego Profi" 
oraz "Jak powstają receptury zup Profi"

Fot. Photogenica

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu