kasza, kasza gryczana, płatki, kukurydza


Ziemniaki w naszej narodowej kuchni to przybysze, którzy się świetnie zadomowili. W XIX wieku, kiedy stały się naprawdę popularne, skutecznie wyparły z menu kasze. A może z okazji nadchodzącego lata spróbujemy wrócić do tego, co niegdyś było zdrową i lekką podstawą naszej kuchni?

Źle robi ten, kto kasze wrzuca do jednego worka. Są bardzo różne, bo pochodzą z różnych zbóż - przede wszystkim pszenicy, owsa, jęczmienia, kukurydzy, prosa i gryki zwyczajnej. Na jej walory smakowe i dietetyczne wpływa nie tylko pochodzenie, ale także sposób zmielenia ziaren.

Cierpka gryka

Kiedy byłam dzieckiem, ta kasza wzbudzała we mnie nie tyle nieufność, co wstręt. I nie była to reakcja odosobniona. Większość kilkulatków nie znosi kaszy gryczanej. Według nich ma nieciekawy, mało smakowity wygląd, cierpki zapach i gorzkawy smak. Kto by to chciał jeść? Przekonałam się wiele lat później, że amatorami kaszy gryczanej są miliony Polaków. Ja też. Właśnie ten wyrazisty smak jest jej atutem. Zawdzięcza go w dużym stopniu procesowi prażenia, który umożliwia łuskanie ziaren i ułatwia gotowanie. Kasza gryczana jest w przypadku wielu potraw niezastąpiona. Bo z czym jeść gulasz albo ciemny sos, jak nie z kaszą gryczaną?

Wszechstronny jęczmień

Jednak to nie kasza gryczana jest sztandarowym produktem polskiej kuchni. Ten zaszczyt przypada kaszom jęczmiennym. Z jęczmienia - a konkretnie z jęczmienia szklistego - powstaje najwięcej kasz, cenionych za delikatność i dużą zawartość białka. Podstawowy jest znany dobrze wszystkim pęczak powstający z całych ziaren jęczmienia. W kuchni najczęściej komponuje się ją z warzywami, zamiast ziemniaków czy makaronu. Oprócz krupniku jest doskonała w zupie ogórkowej, grzybowej, a nawet w rosole. Świetnie komponuje się z kurkami i pieczarkami. Można ją zapiekać i podawać w formie risotto. Za najlepszą uważa się kaszę jęczmienną perłową - powstaje przez cięcie pęczaku na mniejsze cząstki, które następnie pozbawia się ostrych krawędzi i poleruje. W ten sposób otrzymujemy okrągłe i gładkie drobinki, które są - zależnie od stopnia rozdrobnienia - duże, średnie lub małe.

Kasza nie tylko nasza

Kasze to produkty popularne nie tylko w naszej kuchni. Jada się je w całej Europie i nie tylko. Przykładem jest chociażby kasza kuskus, która wywodzi się z północno-zachodnich rejonów Afryki. Co ciekawe, jest niejako czymś pomiędzy kaszą a makaronem. Prawdę mówiąc dziś bliżej jej do makaronu. Dlaczego? Dawniej kuskus powstawał z rozdrobnionych ziaren pszenicy obtoczonych w pszennej mące. Dziś kuleczki kuskus robi się z mąki pszennej i wody. Nie zmienia to jednak faktu, że kuskus to kasza niezwykle delikatna, a w przygotowaniu łatwiejsza niż herbata. Kiedy brakuje nam pomysłu na szybkie danie, postawmy na kuskus, który można wymieszać z mięsem, warzywami, serem i czym chcecie. To świetny sposób na szybkie danie ciepłe albo pyszną sałatkę.

PS. Czy kasza jest lepsza od ziemniaków? Na pewno jest inna, nieco lżejsza i na pewno zawiera inne składniki odżywcze, wśród których najważniejsze to witaminy z grupy B. Smacznego!

Inspiracji szukaj także na Profi.com.pl
Jeśli chcesz bliżej poznać Profi, obejrzyj filmy "Dlaczego Profi" 
oraz "Jak powstają receptury zup Profi"

Fot. Photogenica

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu