truskawki, świeże owoce, świeże truskawki, metalowy kubek, dżem truskawkowy


Sezon na truskawki trwa! Korzystajmy szczególnie z krajowych – najsmaczniejszych, najsłodszych i najpiękniej pachnących – bo szybko znikną z ogródków i sklepów.

Truskawki lubi większość z nas. Zniewalająco pachną i bosko smakują. Najpyszniejsze są wtedy, gdy jemy je prosto z krzaczka. Nie służy im transport i nie powinny zbyt długo leżeć po zerwaniu. Łatwo nasiąkają wodą, więc najlepiej myć je przed usunięciem ogonków i tuż przed zjedzeniem. Świeże mają najwięcej witamin i minerałów. Jakich?

Zdrowe i kuszące

Truskawki zawierają witaminy z grupy B, beta-karoten, wapń, żelazo, potas i magnez. Choć są słodkie, mają niewiele kalorii. Ich prawdziwy skarb to bromelina, która usprawnia trawienie i przemianę materii, wspomaga usuwanie toksyn i działa przeciwzapalnie. Truskawki polecane są osobom chorym na nerki, wątrobę i reumatyzm. Wspomagają proces krwiotwórczy i wzmacniają organizm. To garść suchych faktów. Być może ich nie zapamiętacie, ale jeśli zrobicie z truskawek maseczkę (wystarczy rozgnieść je z jogurtem naturalnym), będziecie już wiedzieć, że działają nawilżająco na cerę. Na pewno zapamiętacie też, że truskawki uważane były za afrodyzjak, prawdopodobnie za sprawą koloru lub kształtu przypominającego serce...

Królewski owoc

Truskawki mają królewski rodowód. Otóż stworzył je w XVIII w. ogrodnik Ludwika XIV przez skrzyżowanie dwóch gatunków poziomek. Ponieważ początkowo truskawki były bardzo drogie, gościły wyłącznie na dworskich stołach w postaci wyrafinowanych dekoracji deserów. Traktowano je jako przysmak, więc zjadano ich niewiele. Być może stąd (a może z powodu przekonania, że truskawki to afrodyzjak) wziął się wyjątkowy sposób ich spożywania – z szampanem lub rozpuszczoną czekoladą. Trzeba przyznać, że w takiej postaci wyglądają wspaniale i nadają się na romantyczne randki.

Moc smaku

Bez wątpienia truskawki chętnie jemy bez przyrządzania – wystarczy tylko oderwać ogonek i cała symfonia smaku rozpływa się w ustach. Jednak truskawki tworzą też wspaniałe połączenia. Nie tylko z szampanem i czekoladą. Odrobina śmietany i cukru wynosi smak truskawek na najwyższy poziom. Właśnie mleko i to, co można z niego zrobić, doskonale pasuje do tych owoców. Jogurt truskawkowy, sernik z truskawkami, bita śmietana z truskawkami, a także – zupa truskawkowa! Zwolennicy zup owocowych na pewno zgodzą się, że jest wyjątkowo smaczna, lekka i idealna na lato.

PS Jedzmy truskawki póki są najsmaczniejsze – dla przyjemności, dla zdrowia i wtedy, gdy brakuje nam czasu na inne przekąski!

Inspiracji szukaj także na Profi.com.pl
Jeśli chcesz bliżej poznać Profi, obejrzyj filmy "Dlaczego Profi" 
oraz "Jak powstają receptury zup Profi"

Fot. Photogenica

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu