bookcrossing, książka, dziewczyna, park, drzewa, zieleń, szukanie


Niestandardowe zabawy, gry uliczne to dziedzina życia, która kwitnie i rozrasta się przez wielu z nas niezauważona. Do takich niewątpliwie należy bookcrossing.

Co to jest bookcrossing? Kolejna niezwykle ciekawa i inspirująca zabawa wciągająca rzesze ludzi. Ludzi, którzy lubią książki i atmosferę przygody. Trochę przypomina grę w chowanego, ale przeniesioną do świata dorosłych. Podobnie jak geocaching, a nawet łapanie Pokemonów.

 Możesz odzyskać swój czas

O czym świadczą pojawiające się jak grzyby po deszczu zabawy? Po co chodzimy do escape roome’ów? By coś przeżyć! Coś, co jest poza codziennością, poza pracą, szkołą. Czy to ucieczka od życia? Być może, ale z drugiej strony to także odzyskiwanie swojego czasu, czasu dla siebie!
Jedną z najprostszych i najbardziej godnych polecenia form ucieczki jest właśnie bookcrossing. Korzyści z tej zabawy mamy co najmniej dwie. Po pierwsze jest to rozrywka z nutą przygody na żywo, a nie w świecie wirtualnym. Po drugie, jak już tę przygodę zakończymy, pojawia się przygoda druga – z książką. Gdyby się jednak zastanowić jest jeszcze jedna korzyść – przygoda ta wymaga od nas ruchu, wyjścia z domu, podczas którego możemy odkryć niezwykłe części miasta, zakątki i miejsca. Może nie będzie też przesadą, jeśli dostrzeżemy w tym także sposobność na zaspokojenie potrzeby przynależności do wyjątkowej grupy, grupy bukkrossignowców, której istnienia większość ludzi się nie domyśla lub nie zauważa. Czyż to nie jest świat jak z książki o Harrym Potterze, gdzie mugole nie wiedzą, że wśród nich są czarodzieje?

Uwolnij swoją książkę

Mówiąc o książkach – to właśnie najważniejszy z powodów, dla których pojawił się boocrossing. Dzięki niemu można wymieniać się książkami, odkrywać tytuły nieznane i dzielić się swoimi odkryciami z innymi. Bo bookcrossing to także polecanie przeczytanych przez siebie książek innym. Takie uwalnianie książek! Jeśli chcesz przyłączyć się do zabawy, wybierz książkę ze swoich zbiorów i zastanów się, gdzie ją zostawisz. Następnie zarejestruj się na stronie Bookcrossing i wypełnij formularz dotyczący książki. Otrzyma ona swój numer BIP i naklejkę, którą trzeba wydrukować i wkleić do książki. Teraz tylko pozostaje zostawić książkę w jakimś miejscu. To może być kawiarnia, dworzec, galeria handlowa albo po prostu miejsce na świeżym powietrzu (pamiętaj, by książkę zawinąć w przezroczystą folię). Być może w twoim mieście (mają to szczęśćie m.in. mieszkańcy Poznania) istnieją także specjalne szklane szafy rozstawione różnych punktach, z których można wziąć książkę i zostawić swoją.

PS Nie zostawiaj książki, która wydaje ci się nieciekawa, bo wówczas akcja traci sens. Bookcrossing jest przecież polecaniem dobrych książek i wciąganiem innych w fascynującą przygodę!

 

Inspiracji szukaj także na Profi.com.pl
Jeśli chcesz bliżej poznać Profi, obejrzyj filmy "Dlaczego Profi" 
oraz "Jak powstają receptury zup Profi"

Fot. Alexandre Duret-Lutz/Flickr

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu