olejki eteryczne, olejki, kwiaty, aromaterapia, buteleczki, olejki zapachowe


Lato jest pełne zapachów, mieszają się aromaty traw, ziół i kwiatów. Wystarczy znaleźć się daleko od miasta albo nawet w miejskim parku, gdzie nie skoszono jeszcze trawników. Powietrze, w którym unoszą się olejki eteryczne, odpręża, pobudza, a nawet uszczęśliwia.

Dlaczego tak się dzieje? Olejki eteryczne wydzielane przez kwiaty, liście, łodygi roślin to substancje o określonym składzie, oddziałujące na organizm, podobnie jak wszystko, z czym mamy kontakt. Przez tysiące lat ewolucji natura sprawiła, że przyroda i ludzie pasują do siebie, choć my o tym zapominamy.

Olejki eteryczne i chwila relaksu

Być może nie wszyscy upajają się zapachem traw, kwiatów i ziół. Być może niektórzy wolą sztucznie stworzone, wyrafinowane kompozycje zamknięte w pięknych flakonikach. Ja – przyznam szczerze – nie. Co więcej, mam na nie uczulenie. I to nie żart. Na zapachy można mieć najprawdziwszą alergię objawiającą się np. migreną. Upaja mnie za to zapach kompozycji suszonych ziół, którymi karmię moje gryzonie. Uwięzione w ziołach olejki są delikatne, a ich zapach szybko się ulatnia, ale to wystarczy na kilka sekund cudownego relaksu. Tak więc, codziennie, przy wieczornym karmieniu moich zwierzaków, zastanawiam się, dlaczego nie ma takich perfum. A raczej dlaczego alternatywne perfumy są postrzegane jako kuriozum…

Olejki i zdrowie

Terapia olejkami eterycznymi, czyli aromaterapia, zaliczana jest do medycyny alternatywnej. Tymczasem każdy chyba potwierdzi, że jedne zapachy wprawiają nas w błogostan, a inne pobudzają. Co więcej, na każdego zapachy działają inaczej i każdy z nas indywidualnie je odbiera. Mimo to można zaufać badaniom – a mówią one że:

Olejek lawendowy – uśmierza ból głowy i bóle mięśni. Pomoże walczyć ze stresem, bezsennością i niedociśnieniem. Przydaje się przy przeziębieniu i infekcjach skórnych. Należy do najbardziej wszechstronnych.

Olejek rozmarynowy – ma także wiele zastosowań. Poleca się go osobom cierpiącym na nadciśnienie. Leczy bóle mięśni oraz przeziębienie. Wykorzystywany jest do walki z cellulitem.

Olejek geraniowy – ten, kto pamięta, jak pachnie geranium, będzie wiedział, z czym ma do czynienia. Intensywny, nieco cytrusowy i orzeźwiający olejek łagodzi bóle głowy i problemy z trawieniem. Wskazany jest przy bezsenności i stresie. Znajduje zastosowanie w walce z cellulitem.

No właśnie, jak walczy z cellulitem? Oczywiście nie wystarczy go wdychać. Trzeba go wmasować w skórę. Olejki bardzo szybko przenoszą się w ten sposób do krwiobiegu, likwidując dolegliwości. Olejki można więc wdychać, używać w trakcie masażu, ale także konsumować. Dzieje się tak wówczas, gdy pijemy zaparzoną miętę, by ochłodzić się latem (a przy okazji wspomagamy trawienie i leczymy przeziębienia). Gdy z kolei ze smakiem jemy żurek lub zupę fasolową, możemy spodziewać się leczniczych właściwości olejku majerankowego, który łagodzi bóle głowy, nadciśnienie i bezsenność.

PS Olejków eterycznych są tysiące, natura jest hojna. Jednak pamiętajmy, że jeśli olejek nie jest określony jako naturalny, jest najprawdopodobniej mieszaniną różnych olejków i substancji sztucznych, a wówczas jego dobroczynne właściwości mogą być znikome.

Inspiracji szukaj także na Profi.com.pl
Jeśli chcesz bliżej poznać Profi, obejrzyj filmy "Dlaczego Profi" 
oraz "Jak powstają receptury zup Profi"

Fot. Pixabay

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu