chili con carne, potrawa, fasola, miska, łyżka, pieczywo, stół, obiad, posiłek, meksykańska kuchnia, teksańska kuchnia, amerykańska kuchnia


Wakacyjne podróże nie tylko pozwalają oderwać się od codzienności, ale także dostrzec bogactwo kultur i zwyczajów, również tych kulinarnych. W chłodne wieczory miło będzie pomyśleć, że w miejsca letnich wojaży można wracać nie tylko dzięki zdjęciom.

Smak wakacji można poczuć. I to dosłownie. Przypomnijcie sobie podróże i coś, czego wówczas kosztowaliście. Nieważne czy byliście nad naszym morzem, na Mazurach czy za granicą, w egzotycznych krajach. W każdym zakątku świata znajdzie się coś, czego w waszym menu nie ma.

Podróże bliskie

Być może niektórzy zapytają po co szukać pomysłów po całym świecie, skoro nasza kuchnia także jest kopalnią ciekawych i często odłożonych do lamusa przepisów. Racja, ale nie zapominajmy, że wiele z nich kiedyś także było nowością, fanaberią, dziwactwem przywiezionym z dalekich podróży. Pomyślmy tylko, czym byłaby nasza kuchnia bez włoszczyzny, ziemniaków albo np. kawy. Nie zagłębiając się w odległe historycznie dzieje, zastanówmy się, jak wielką rolę w naszej kuchni odgrywa np. dobrze już nam znany gulasz, wykonywany zgodnie z zaleceniami naszych „bratanków” czy też według własnych niezliczonych wariacji. Niewątpliwie podróże kształcą, ale też inspirują, co doskonale widać na przykładzie innego węgierskiego przysmaku – leczo. To danie jest prawdziwą mozaiką składników, a co najważniejsze – po wymianie niektórych lub dodaniu kolejnego zazwyczaj wciąż się broni. Tak więc leczo może być serwowane w wersji z cukinią, z samymi warzywami, z kiełbasą i pieczarkami czy z cukinią i bakłażanem, nawiązując do prowansalskiego ratatouille.

Podróże dalekie

Odbywając nasze kulinarne podróże nie wahajmy się sięgać jeszcze dalej, za ocean! Kto był w Teksasie, choćby za sprawą książek podróżniczych lub telewizji, ten na pewno skojarzy ten stan z chili con carne – potrawą, która od niedawna robi dużą karierę w Starym Świecie. To po prostu mięso mielone z czerwoną fasolą i papryczkami chili. Danie zdecydowane, dość ostre i pełne smaku. Podstawowe dla Teksańczyków, a nowatorskie i odświeżające dla nas. Słyszeliście o chili con carne i błogosławicie Meksykanów za to, że je wymyślili? W takim razie gotując to danie, zrewidujcie szybko swoją wiedzę. Otóż wymyślono je w Teksasie, nie w Meksyku, jak większość sądzi. A rozbieżności biorą się z prostego faktu, że Teksas był niegdyś stanem hiszpańsko-meksykańskim. Ale nie traćmy czasu na dywagacje i bierzmy się do pracy. Oprócz wymienionych składników głównych potrzebna będzie także pokrojona cebula, pomidory, oliwa lub olej oraz przyprawy. Chili con carne przyrządzicie w pół godziny!

PS Jeśli wyjdzie Wam tak proste danie, jak chili con carne, to może następnym razem podejmiecie wyzwanie i spróbujecie czegoś z drugiego krańca świata, a konkretnie z Azji? Co powiecie na kurczaka w sosie słodko-kwaśnym?

Inspiracji szukajcie także na Profi.com.pl
Jeśli chcecie bliżej poznać Profi, obejrzyjcie filmy "Dlaczego Profi"
oraz "Jak powstają receptury zup Profi"

Fot. Pixabay

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu