Święta, stół świąteczny, talerze, bombki, serwetki choinka, gwiazdka, biały stół


Jeśli w waszej rodzinie istnieją dwie frakcje, z których jedna opowiada się za zupą grzybową na Wigilię, a druga za barszczem, niech pojedna was barszcz, ale z grzybami!

W niektórych domach nikt nie wyobraża sobie innej zupy wigilijnej niż barszcz biały. Oczywiście jest to barszcz postny, bez wywaru czy dodatku mięsa. Może być klarowny, czysty albo okraszony cebulką i z dodatkiem kwaśnej śmietany.

Biały barszcz na apetyt

Jeśli wolimy biały barszcz w wersji ortodoksyjnej, a więc bez śmietany, nie namęczymy się zbytnio nad jego przygotowaniem. Zaczynamy tak, jak w przypadku zupy grzybowej – moczymy grzyby w wodzie, najlepiej przez całą noc. Następnie gotujemy je do miękkości. Dodajemy do wywaru butelkę zakwasu (przy założeniu, że mamy ok. 2 l wywaru z grzybów). Do smaku dodajemy soli i pieprzu. Barszcz podajemy z osobno ugotowanymi ziemniakami i podsmażoną cebulką. To taki barszczyk, który można pomylić z zupą grzybową, bowiem pływają w nim grzybki.
Inna wersja tego postnego barszczu zakłada mniejszą ilość wywaru z grzybów (by zapobiec pojawieniu się goryczki) oraz dodatek… kaszy gryczanej. Ograniczenie ilości wywaru ma sens, bowiem kasza gryczana także ma w sobie nutę goryczki. Kaszę gotujemy wraz z wywarem z grzybów i zakwasem. Doprawiamy jedynie solą i pieprzem, możemy też dorzucić 2 ząbki czosnku. Te „cieniutkie” wersje białego barszczu nie sprawią, że się od razu nasycimy, za to ich kwaskowy smak może zaostrzyć apetyt.

Biały barszcz mniej chudy

On także nie ma w sobie grama wywaru z mięsa ani z ryby i też opiera się na wywarze z grzybów z dodatkiem zakwasu. Zakwas możemy kupić, ale polecam ten w butelce, nie w proszku. Możemy też zrobić go samodzielnie (z wody, mąki pszennej i razowej oraz czosnku), choć do tego trzeba było zabrać się wcześniej. Dzieło w tym przypadku również zwieńczone jest podsmażaną cebulką, ta jednak pływa w niemal białej zupie, bo dodaliśmy do niej także sporo kwaśnej śmietany.
Na marginesie dodam, że śmietana czy masło w zupie to żaden grzech, skoro i tak przyzwyczailiśmy się do goszczących na wigilijnym stole śledzi w śmietanie oraz wszelkich sałatek z majonezem :)
Biały barszcz w tej wersji możemy gotować również z dodatkiem jarzyn, czyli marchewki, pietruszki, pora i selera, które wspaniale wzbogacą smak, choć zupka będzie wówczas daleka od klasycznej wersji. Barszczyk ten podajemy z gotowanymi ziemniakami. By danie wyglądało bardziej wyjątkowo, możemy też przygotować ziemniaczane puree, którego łyżka malowniczo wyląduje w barszczu i wraz z siekanym szczypiorkiem stworzy rajską wyspę smaku…

PS Jeśli nie zamierzacie gotować na Święta, bo np. wyjeżdżacie lub macie w tym momencie zbyt dużo na głowie, koniecznie skorzystajcie z gotowego postnego barszczyku białego: http://profi.com.pl/zupy/#p,barszcz-bialy

Inspiracji szukaj także na Profi.com.pl 
Jeśli chcesz bliżej poznać Profi, obejrzyj filmy "Dlaczego Profi"
oraz "Jak powstają receptury zup Profi"


fot. Photogenica

 

Strona korzysta z plików cookies. Przebywanie na niej oznacza akceptację polityki prywatności. Nie pokazuj więcej tego komunikatu