Jak przebiega USG żył

Należy mieć świadomość, że USG żył wykonywane jest za pomocą stosunkowo małej głowicy. Jest ona bowiem przykładana do ciała pacjenta, a następnie emituje ultradźwięki. Nie wszyscy jednak wiedzą na czym dokładnie polega doppler kończyn dolnych?

Jak przebiega usg żył?

Warto wiedzieć, że lekarz będzie w pierwszej kolejności przykładał głowicę w miejscach przebiegu wszystkich badanych żył. Oczywiście zadaniem pacjenta będzie przyjęcie odpowiedniej pozycji. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w niektórych sytuacjach osoba badana zostanie dodatkowo poproszona o wykonywanie bardzo głębokich wdechów czy wstrzymania oddechu. Doppler żył kończyn dolnych jest oczywiście nieinwazyjny, nieszkodliwy i niebolesny. Godny uwagi jest fakt, że pacjenci nie powinni czuć praktycznie żadnego dyskomfortu podczas badania.

Doppler kończyn dolnych – wskazania

Należy mieć świadomość, że doppler żył kończyn dolnych rekomendowany jest wszystkim osobom, u których podejrzewa się przewlekłą niewydolność żylną. Ogromnym atutem badania jest fakt, że pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. Godny uwagi jest fakt, że w dniu wspomnianego badania powinno się przyjąć wszystkie stałe leki.

Co jeszcze warto wiedzieć o omawianym badaniu?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że badanie wykonywane jest w pozycji leżącej na odcinku znajdującym się od pachwin, aż do kostek. Warto wiedzieć, że w uzasadnionych przypadkach pacjent będzie musiał przyjąć leżącą pozycję. Należy zaznaczyć, że czas całego badania wynosi około 40 minut. Oznacza to tym samym, że jest ono stosunkowo krótkie.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do wykonania usg żył. Mogą się na nie zdecydować nawet kobiety w ciąży. Ponadto pacjenci otrzymają wyniki zaledwie kilka minut po zakończeniu badania. Warto wiedzieć, że doppler kończyn dolnych w zdecydowanej większości przypadków będzie kosztował 200 złotych. Nie można oczywiście zapomnieć, że badanie dopplerowskie jest niezwykle podobne do tradycyjnej metody ultrasonografii (USG). Oczywiście dodatkowym efektem będzie wyjątkowy dźwięk krwi przepływającej przez naczynia. Jest on bardzo pomocny lekarzowi, ponieważ praktycznie każda napotkana przeszkoda da efekt szumu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here