Pielęgnacja włosa.

Na rynku mamy coraz więcej preparatów do pielęgnacji włosów. Można się w tym wszystkim pogubić. Bardzo często wybieramy przeróżne preparaty, maski, odżywki, które kosztują bardzo dużo. Rezultaty niestety nie zadowalają nas. A przecież pani z reklamy miała takie piękne i lśniące włosy po nich. Zresztą koleżanka też mówiła o samych plusach użytkowania danego preparatu. Dlaczego w takim razie twoje włosy stały się brzydsze odkąd stosujesz to, co twoja koleżanka z pracy? Może za mało nakładasz tej odżywki, albo nie stosujesz jej tak często, jak powinnaś? Myślę, że to jest właśnie nasz podstawowy problem. Nie rzadko szukamy różnych opinii wśród znajomych, na forach internetowych np. jaka dobra maska do włosów, jaką kupić etc. Zapominamy, że każdy z nas jest inny i tyczy się to również naszych włosów. Jolka może nie mieć problemu z przesuszonymi włosami, a Agnieszka nie ma w ogóle zniszczonych włosów. Dlatego preparaty, które one stosują mogą nie przynosić u ciebie żadnych rezultatów. Co więcej, mogą jeszcze pogarszać ich stan. Okazuje się także, że różne środki do pielęgnacji stosowane w nadmiarze mogą również zbytnio obciążać włosy i stają się one wtedy mało lśniące,matowe, wiotkie i ciężkie.
Po pierwsze zawsze powinnyśmy wybierać kosmetyki, odpowiednie dla nas. Preparaty muszą być stosowane w zależności od kondycji włosa, wtedy możemy czekać na jakieś określone rezultaty.
Po drugie, jeśli mówimy o pielęgnacji włosów, nie zapominajmy, że zaczyna się ona już od samego mycia . Maski i odżywki są uzupełnieniem. Źle umyty włos, może w ogóle nie przyjąć składników aktywnych np. z maski.
Podstawowym zadaniem szamponów jest oczyszczenie skóry głowy i włosów z zabrudzeń, łoju, ale także mogą mieć właściwości pielęgnacyjne. Szampony dzielimy na:
– mydlane
– oleiste
– pudry
– detergentowe
– lecznicze
– na bazie nafty
– szampony 2 w 1.
W zależności, jaki mamy rodzaj włosów, jak i czy są zniszczone, dobieramy odpowiedni szampon. Jeśli mamy problem z doborem jego, warto spytać o to specjalistę, który pomoże nam. Szampony drogeryjne mogą mieć nieco mniej substancji czynnych w swoim składzie niż np. szampony fryzjerskie. Jednakże teraz nie jest problemem zakup takich fryzjerskich preparatów, gdyż same salony prowadzą sprzedaż lub powstaje nawet coraz więcej sklepów ze specjalistycznymi środkami.
Niestety niewiele z nas może poszczycić się zupełnie zdrowymi włosami. Na pogorszenie się stanu włosów wpływa bardzo wiele czynników i są to: stres, zaburzenia hormonalne, działania wiatru i słońca, zabiegi chemiczne takie jak farbowanie, ondulacja, rozjaśnianie, suszenie, prostowanie, wiązanie włosów, uwarunkowania genetyczne. Na sporą część tych czynników mamy wpływ. Jednakże, aby odbudować ich strukturę czasem potrzeba kilka miesięcy lub nawet kilka lat. Dlatego polecam uważać ze wszystkimi zabiegami, stosować niższe temperatury przy suszeniu, prostowaniu. Ponadto właściwa pielęgnacja ma za zadanie nie tylko odbudować już zniszczone włosy, ale i także przeciwdziałać temu.
Działania te mogą być doraźne lub długofalowe i można wyróżnić:
– kondycjonowanie – które jedynie maskuje uszkodzenia, efekty utrzymują się tylko do pierwszego mycia, są to najczęściej balsamy i odżywki
– regeneracja – ma na celu długotrwałą poprawę włosów, efekty są zauważalne po dłuższym stosowaniu preparatu, są to zazwyczaj kremy i maski.
– ochrona – ma za zadanie zabezpieczyć włosy przed czynnikami zewnętrznymi, substancje czynne z takich środków tworzą na powierzchni włosa niewidzialny film, który ochrania go przed wpływem jakiś drażniących środków np. z trwałej ondulacji, preparaty ochronne również wyrównują i uzupełniają uszczerbki w strukturze włosa, poprawiają ich wygląd.
Myślę, iż jednoznacznie nie można określić, że dany produkt jest najlepszy, a inny już nie. Pielęgnacja włosów powinna rozpocząć się od prawidłowej diagnozy ich stanu . Dobra maska do włosów, czy odżywka to taka, której stosowanie przyniesie efekty. Jednakże na rezultaty np. maski trzeba poczekać, widać je dopiero po dłuższym stosowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here