Co warto wiedzieć o sprężynach talerzowych

Bez wątpienia coraz więcej osób chce w najbliższym czasie kupić naprawdę dobrej jakości sprężyny talerzowe. Macie podobne plany? Czym charakteryzują się takie konkretne akcesoria? Dlaczego są uważane za bardzo uniwersalne – pod kątem zastosowania?

Charakterystyka sprężyn talerzowych

Należy na samym początku zauważyć, że sprężyny talerzowe to specjalne pierścienie stożkowe. Mają one wycięty w środku otwór. Są wykonywane z różnego rodzaju materiałów. Sprężyny talerzowe, spełniające normę DIN 2093 ustanowioną przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, są realizowane z takich komponentów, jak stal sprężynowa albo stal nierdzewna A1. Dodatkowo stosuje się tutaj powłokę fosfatyzowaną. Po to, żeby była ona bardziej zabezpieczona na przykład przed korozją. Jakie są zakresy takich elementów? W zależności od zastosowanego materiału, sprężyny talerzowe pracują w zakresie M3 – M20 albo M3 – M80. Jakie główne właściwości mają zaś takie akcesoria? To między innymi dużo lepsze wykorzystanie przestrzeni w porównaniu do innych elementów z tej grupy. Sprężyny talerzowe charakteryzują się dużą nośnością przy stosunkowo małym ugięciu. Mamy tutaj do czynienia z wysoką trwałością zmęczeniową, a także brakiem skłonności do odkształceń. Projektanci doceniają przewidywalną charakterystykę podkładek talerzowych. Dlaczego jednak o tym wspominamy? To pozwala osiągać pożądane cechy przy konkretnych obciążeniach. W przypadku elementów z tej grupy bez żadnego problemu można też stosować specjalistyczne materiały, które są między innymi bardzo odporne na korozję.

Uniwersalne zastosowanie

Mocnym punktem sprężyn talerzowych DIN 2093 jest na pewno fakt, że mogą one być stosowane w różnego rodzaju sytuacjach. Na przykład, aby zagwarantować odpowiednią wibroizolację. Tego typu elementy przydają się również do osiągnięcia kompensacji luzu na łożyskach kulkowych. To bardzo dobre rozwiązanie w aspekcie systemów zawieszenia kotła w elektrowni. Sprężyny talerzowe sprawdzają się jako zawory bezpieczeństwa oraz w postaci zabezpieczenia przed przeciążeniem rozdzielni transformatorowej. Kiedy jeszcze mogą być zastosowane? Chodzi tutaj o podnośniki linowe, sprzęgła, mocowanie elementów obrabiarek. Może nie każdy ma tego świadomość, ale sprężyny talerzowe, które spełniają normę ustanowioną przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, są wykorzystywane jako hamulce bezpieczeństwa dla dźwigów, podnośników – generalnie dla różnego rodzaju pojazdów budowlanych oraz kolejowych.

Przeczytaj także: przyjaznybiling.pl/konwersja-norm-din-pn-iso/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here