Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów poprawiających urodę jest w ostatnich latach powiększanie ust. Decydują się na niego osoby o zbyt małych lub wąskich wargach, także w przypadku chęci zmiany ich kształtu, dokonania rekonstrukcji, nadania symetrii czy sprężystości. . Najpopularniejszą metodą przeprowadzenia zabiegu jest dziś wykorzystanie w tym celu kwasu hialuronowego. Powiększanie ust – choć wydaje się krótkim i łatwym procesem – wymaga jednak doświadczenia i wprawy. Nie warto ryzykować skorzystania z wątpliwej jakości salonu kosmetycznego – lepiej zdecydować się na profesjonalny gabinet medycyny estetycznej.
Najważniejsze, by usta miały odpowiedni kształt i proporcjonalny do twarzy rozmiar, a przez to wyglądały naturalnie. Sam zabieg to jednak nie koniec. Przez pierwsze 3-4 doby można odczuwać pewien dyskomfort w postaci sporej opuchlizny i obrzęków warg, jak również zaczerwienień, ran po zastrzyku oraz siniaków w okolicach ust. Czasem pojawia się swędzenie, drętwienie, mrowienie lub delikatny ból. Są to dość normalne objawy, dlatego nie należy się nimi przejmować, gdyż znikną po kilkunastu godzinach. Istnieją jednak rozmaite zalecenia po powiększeniu ust, o których z pewnością poinformuje osoba wykonująca czynność. Warto dokładnie je zapamiętać, a w razie wątpliwości jeszcze raz dopytać i upewnić się. Dzięki zachowaniu paru zasad nieprzyjemne dolegliwości szybciej miną i nie dojdzie do żadnych powikłań. Poza tym kwas hialuronowy jest środkiem, który z biegiem czasu będzie ulegał wchłanianiu, a odpowiednie postępowanie po zabiegu może nieco opóźnić ten proces.
Jakie zalecenia po powiększeniu ust najczęściej można usłyszeć od lekarza medycyny estetycznej? Przede wszystkim trzeba dbać o dobre nawodnienie organizmu. Picie wody to podstawa – najlepiej w ilości przynajmniej dwóch litrów na dobę. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na przyjmowane środki farmakologiczne. Niewskazane po powiększaniu ust są na pewno popularne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, jak choćby aspiryna czy ketonal. Warto skonsultować z lekarzem – jeszcze przed zabiegiem – kwestię przyjmowania środków przeciwzakrzepowych. Zażywanie ich po powiększaniu ust może nie być dobrym pomysłem. Z kolei zaleca się bromelainę – preparaty zawierające ją warto przyjmować przez pierwszy tydzień bezpośrednio po wykonanym zabiegu. Na obrzęknięte i bolące po zabiegu wargi można zastosować coś zimnego. Robienie okładów z lodu z pewnością zminimalizuje nieprzyjemne objawy. Osoby, które zdecydowały się na powiększenie ust, powinny tuż po przeprowadzonym zabiegu oszczędzać swoje siły. Nadmiar ruchu, aktywności, fizycznego wysiłku nie wpłynie dobrze na samopoczucie.
Zalecenia po powiększeniu ust dotyczą również diety i odżywiania. Poza wspomnianym piciem wody niegazowanej trzeba unikać gorących posiłków i napojów, jak kawa czy herbata. Konieczne jest zrezygnowanie z alkoholu, przynajmniej w dniu zabiegu, jak również pierwszą dobę po jego przeprowadzeniu. Specjaliści wspominają również o kosmetykach i preparatach do pielęgnacji, które aplikowane są w okolice warg. Chodzi tu o szminki, pomadki, olejki, kremy, peelingi, maseczki, podkłady. Ze stosowaniem ich trzeba powstrzymać się przez dwie doby po zabiegu. Składniki w nich zawarte mogą zadziałać negatywnie na kwas hialuronowy oraz zwiększyć zaczerwienienie, opuchliznę i ból.
Jakie jeszcze zalecenia po powiększeniu ust wymieniają fachowcy? Wielu z nich mówi o unikaniu zmian temperatur otoczenia. Lepiej ominąć więc wszelkie solaria, łaźnie parowe, kriokomory i sauny oraz zrezygnować z dłuższego przebywania na słońcu lub mrozie. Należy też oszczędzać usta, mniej nimi ruszać, lepiej także nie dotykać ich i zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o higienę. Pierwsze trzy doby to czas, w którym niewskazane są wizyty na basenie. Z kolei przez minimum miesiąc trzeba powstrzymać się od rozmaitych zabiegów leczniczych wykorzystaniem lasera.
W sytuacji, gdy wszystkie zalecenia po powiększeniu ust były przestrzegane, a mimo to pojawiły się jakieś nieprawidłowości, należy szybko skontaktować się z osobą przeprowadzającą zabieg.