Dlaczego włosy nadmiernie wypadają i jaki jest na to sposób?

Kondycja naszych włosów świadczy o stanie naszego organizmu. Wobec tego, jeśli zauważymy, że włosy nam nadmiernie wypadają, nie możemy tego bagatelizować. Niestety, ten problem pojawia się coraz częściej i to u coraz młodszych osób. Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów i czy możemy sobie pomóc?
1. Jedną z przyczyn może być zła dieta. Jeśli nie dostarczamy do organizmu odpowiednich składników odżywczych, witamin i minerałów, może to skutkować ich złym stanem a nawet utratą. Musimy, zatem zadbać o odpowiednie odżywianie, bogate w żelazo, cynk, potas, witaminy: A, z grupy B, C, oraz kwasy tłuszczowe. Najlepiej spożywać: jaja, czerwone mięso, podroby, owoce sezonowe, brokuły, fasolę, różnego rodzaju kasze.
2. Zmiany hormonalne. To jedna z poważniejszych przyczyn utraty włosów. Zmiany są zazwyczaj następstwem menopauzy, urodzenia dziecka, odstawienia tabletek hormonalnych. Jednak wpływ na hormony ma znacznie więcej poważnych czynników, dlatego, z tego rodzaju łysieniem sami sobie nie poradzimy. Najlepiej udać się po pomoc do lekarza specjalisty.
3. Duży wpływ na włosy ma nasza psychika i to jak radzimy sobie ze stresem. Jeśli nie radzimy sobie z silnymi emocjami bardzo prawdopodobne, że w krótkim czasie stracimy włosy. Aby temu zapobiec musimy nauczyć się relaksować, np. medytując lub odprężać, np. korzystając z zajęć jogi. Pomocne mogą być spacery, gimnastyka. Jeśli zauważymy, że nie radzimy sobie sami ze stresem warto poszukać pomocy u specjalisty. Doraźnie mogą nam pomóc napary z ziół: melisy, lawendy, rumianku.
4. Nieumiejętna pielęgnacja włosów i skóry głowy może znacząco się przyczynić do gubienia ich dużej ilości. Warto przyjrzeć się potrzebom i stanowi naszych włosów, a następnie odpowiednio ją dostosować. Nie należy używać nadmiaru kosmetyków. Powinniśmy korzystać tylko z tego, co jest w danym momencie niezbędne. Nie powinniśmy zbytnio ich obciążać i osłabiać nadmiarem odżywek, czy środków do stylizacji. Szkodliwe mogą być złe jakościowo produkty do koloryzacji, czy płyny do trwałej ondulacji. Warto wybierać takie kosmetyki, które nam służą, na przykład dobry szampon na wypadanie włosów. Odpowiednie będą wszelkie kosmetyki ziołowe, czyli np. z czarnej rzepy, pokrzywy czy skrzypu polnego. Wymienione zioła będą także odpowiednie do przyrządzania naparów. Pijąc herbatki z konkretnych ziół, zadbamy o włosy od wewnątrz.
5. Nie bez znaczenia są niektóre leki, które zażywamy. Zaliczamy do nich leki przeciwtarczycowe, przeciwzakrzepowe, cytostatyczne oraz immunopresyjne. Po ich odstawieniu, nie zawsze proces łysienia będzie odwracalny.
6. Choroby skóry głowy znacznie przyczyniają się do procesu wypadania włosów. Należy do nich grzybica, która umiejscawia się w okolicy mieszków włosowych tworząc stany zapalne. Objawia się łysieniem plackowatym. Jeśli zostaną uszkodzone cebulki włosów, mogą one już nie odrosnąć.
Jeśli byliśmy u lekarza, który wykluczył wszystkie choroby, to, co jeszcze możemy zrobić by poprawić kondycję włosów?
1. Możemy ograniczyć spożywanie kofeiny, palenia papierosów, picia alkoholu.
2. Unikać szarpania włosów przy czesaniu. Używanie grzebienia z szerokim rozstawem „ząbków” może nam w tym pomóc.
3. Unikanie tarcia włosów szorstkim ręcznikiem, również zapobiegnie ich wypadaniu. Wystarczy, że delikatnie będziemy przykładać materiał do głowy osączając jedynie włosy z wody. Pozwolimy również włosom wyschnąć naturalnie z dala od źródła ciepła.
4. Polewanie głowy gorącą lub zimną wodą jest bardzo szkodliwe. Dlatego używajmy do mycia tylko wody letniej.
5. Systematyczny masaż skóry może zdziałać cuda. Poprawia krążenie doprowadzając substancje odżywcze i tlen do cebulek włosów. Dzięki temu zabiegowi w naturalny sposób stymulujemy ich wzrost.
5. Możemy stosować wcierki na skórę głowy. Bardzo często skuteczne na porost włosów.
6. Przez pewien czas możemy wspomóc się odpowiednimi suplementami. Odpowiednia będzie, np. biotyna, czyli witamina H, witaminy z grupy B,C,E oraz zioła w tabletkach, takie jak: skrzyp polny, pokrzywa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here