Szampon dla dzieci

Większość dzieci sceptycznie podchodzi do pomysłu kąpieli, nie wspominając już o myciu włosów. Jak więc przekonać nasze pociechy do mycia i sprawić, by kąpiel nie wiązała się z godzinną awanturą, która wykańcza wszystkich członków rodziny? Poniższy artykuł być może okaże się dla ciebie pomocy, jeżeli borykasz się z podobnego rodzaju problemami!
Wybór szamponu dla dziecka to dla każdego rodzica nie lada wyzwanie. Mycie włosów naszych pociech jest wyjątkowo kłopotliwe ze względu na wodę z mydlinami, która wpada naszym maluszkom do oczu, a te nie potrafią sobie z tym poradzić. Za pewne wielu z nas próbowało już szamponów, które miały nie powodować uczucia pieczenia, w większości przypadków i to nie pomagało. Dzieci nie rozumieją, że nie powinny zaciskać oczy, żeby nie dostała się do nich woda. W sytuacji, kiedy ciecz leje się po ich twarzach nie potrafią zachować spokoju mocno zaciskają oczy i płaczą otwierając przy tym buzię, co przynosi odwrotne od pożądanych rezultaty. Szampon dla dzieci, jaki zakupimy powinien jednak charakteryzować się oznaczeniem „no tears”, powinien być delikatny i najlepiej hipoalergiczny. Kosmetyki dla dzieci powinny zawierać jak najmniejszą ilość chemii i sztucznych składników. Delikatna skóra, jaką posiadają najmłodsi jest wyjątkowo wrażliwa na wszelkie substancje. Nawet jeżeli nasze dziecko nie należy do grupy alergików, nie ma również ku temu skłonności biologicznych, nie należy ryzykować! U małych dzieci bardzo łatwo o wywołanie alergii przez ekspozycję dziecka na zbyt silne bodźce. Szampony hipoalergiczne, kupowane w aptekach są nieco droższe od pozostałych, ale nie jest to olbrzymia różnica w cenie. Skóra głowy jest jeszcze bardziej delikatniejsza od tej, pokrywającej resztę ciała, ze względu na włosy, które izolują ją od światła oraz innych bodźców.
Włosy większości dzieci są bardzo miękkie, z tendencją do napuszania i plątania się. Jest to jednak całkowicie normalne, ich struktura powinna zmienić się na przestrzeni lat, a włosy powinny stać się mocniejsze, nie ma sensu stosować żadnych odżywek.
Jeżeli kąpiele są dla nas wyjątkowo uciążliwe możemy zakupić tak zwane „rondo kąpielowe”. Swoją nazwę zawdzięcza rondu kapelusza, które przypomina, a od kapelusza odróżnia je to, że nie posiada jego głównej części. Jest to daszek wykonany z pianki, który zakłada się dziecku na czas kąpieli, a włosy wyciąga się przez dziurę na czubku głowy. Dzięki temu gadżetowi buzia naszego maleństwa pozostanie sucha i osłonięta przed mydlinami, które spłyną po daszku.
Aby dzieci podchodziły do kąpieli z entuzjazmem warto również zadbać, aby wybrany przez nasz szampon miał zachęcającą szatę graficzną. Oczywiście większość szamponów dla dzieci jest kolorowa, a opakowanie charakteryzuje się motywami zwierzęcymi. Jednak by nasze dziecko czuło się dodatkowo związane z szamponem warto zabrać je ze sobą do sklepu podczas dokonywania zakupu i sprawić, by miało ono w nim czynny udział. Pozwólmy naszemu maleństwu wybrać, jaka etykieta podoba mu się najbardziej, może znajdzie się taka, która przedstawia ulubionych bohaterów filmowych naszej pociechy. Ważny jest również zapach, o którym również dajmy zdecydować naszemu dziecku. Dzięki temu będzie ono czuło się bardziej odpowiedzialne i z pewnością z większą chęcią zacznie podchodzić do kąpieli.
Kiedy wrócicie z zakupów przekaż szampon, który wybraliście i być może inne artykuły przeznaczone do higieny swojemu dziecku. Niech samo ułoży je w odpowiednich miejscach łazienki, co dodatkowo wzmoże jego wkład w zadanie.
Dzięki tym zabiegom twoja pociecha powinna polubić czas mycia się, a przynajmniej zacząć go tolerować. Pamiętaj jednak, aby nie myć swojego dziecka zbyt często. Higiena jest niezmiernie ważna w życiu każdego z nas, jednak zbyt częste mycie nie jest zdrowe. Skóra musi mieć czas, aby odbudować swoją naturalną powłokę po każdym myciu, dzięki temu nasze dziecko jest bardziej odporne na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, drobnoustroje czy wirusy, skóra stanowi bowiem jego pierwszą naturalną barierę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here