Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej oraz łojotokowej to efektywnej kuracji. Kosmetyki dedykowane do pielęgnacji problematycznej skóry mają za zadanie wspieranie leczenia, zmniejszanie symptomów trądziku. Bardzo istotne jest to, aby wybrać odpowiednie kosmetyki do cery trądzikowej.
Pielęgnacja cery trądzikowej
Jak winna wyglądać pielęgnacja twarzy trądzikowej? Przede wszystkim potrzebny jest umiar. Nie należałoby wpadać w przesadę oraz oczyszczać twarzy parę razy dziennie, to jedynie stymuluje wytwarzanie sebum oraz powoduje pogorszenie stanu skóry. Cera trądzikowa jest wymagająca, więc należy uważnie wybierać kosmetyki. Absolutne przynajmniej to delikatny płyn do oczyszczania twarzy oraz krem do skóry trądzikowej. Gdy na skórze nie ma pryszczy, należałoby systematycznie stosować peeling enzymatyczny, jaki w delikatny sposób złuszcza naskórek, dzięki czemu cera jest świeża oraz delikatna. Nie bez znaczenia jest również wpływ peelingu na kolor skóry. Gdy jednakże na twarzy roi się od pryszczy oraz pomimo dokładnej pielęgnacji nie ubywa ich, i wprost odwrotnie, czas wybrać się do dermatologa. Przepisane przez niego środki z pewnością przyniosą oczekiwane efekty, chociażby gdy mechanizm leczenia będzie długi.
Żeby efektywnie walczyć z trądzikiem poza doborem odpowiedniego środka, dopasowanego indywidualnie do potrzeb skóry, powinniśmy również pamiętać o ich odpowiednim używaniu. Właściwa pielęgnacja skóry jest często kluczem do sukcesu w leczeniu trądziku. Celami odpowiedniej pielęgnacji twarzy są zachowanie czystej skóry, kontrola zbytniego wydzielania łoju, i równocześnie niedoprowadzanie do zbytniego osuszenia skóry. Niezwykle istotne jest zrozumienie zmieniających się potrzeb skóry w zależności od warunków środowiska, aktywności ruchowej, stosowanych środków oraz właściwe odpowiadanie na te zmiany. Zachowanie doskonałego stanu skóry jest możliwe przez właściwe: czyszczenie, zwilżanie i świadome korzystanie ze specjalnych środków ochronnych skóry.
Jaki krem nawilżający wybrać?
Krem nawilżający do cery trądzikowej nie może być tłusty, gdyż taka konsystencja może wywoływać zatykanie się porów oraz doprowadzać do występowania ropnych pryszczy. Więc do pielęgnacji skóry trądzikowej nadają się kremy lekkie, jakie szybko się wchłaniają. Winien poprawiać pracę gruczołów łojowych oraz zmniejszać zmiany trądzikowe. Doskonale sprawdzają się kremy z siarką oraz ekstraktami roślinnymi, o oddziaływaniu przeciwzapalnym, np. z rumianku, szałwii, nagietka, rozmarynu, kory dębu, oczaru wirginijskiego, brzozy.
Czym nawilżać skórę przy kuracji retionoidami?
Retionoidy (wtórne witaminy A) to w owej chwili jedna z podstawowych terapii trądziku, efektywna, lecz mająca różnorodne efekty uboczne. Jednym z nich jest przesuszenie skóry. Podczas takiej kuracji oraz po niej należy się skórze intensywne zwilżenie. Najlepiej w owej roli sprawdzają się dermokosmetyki (kosmetyki apteczne) – dedykowane właśnie do pielęgnacji takiej skóry. Zadaniem ich jest zmniejszenie podrażnień, odnowienie bariery hydrolipidowej oraz przeciwdziałanie utracie wody.
Dermokosmetyki oraz kremy do skóry trądzikowej
Trądzik jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości skóry, z jaką walczy prawie każdy nastolatek, i również coraz większa grupa osób dorosłych. Cera trądzikowa zwykle nie potrzebuje specjalistycznego leczenia dermatologicznego. Powszechna dostępność dermokosmetyków (kosmetyków do cery problematycznej) o odmiennym składzie, w zależności od potrzeb, efektywnie usuwa tenże skórny kłopot. Prócz kremów do cery trądzikowej, do wykorzystania mamy szereg naturalnych sposobów walki z uporczywymi zaskórnikami, lecz wraz z ich użyciem potrzebna może wykazać się także zmiana diety i trybu życia.
Krem do skóry trądzikowej – stosowanie
Każdy dermokosmetyk na trądzik zawiera składniki zdrowotne, jakie należy stosować zgodnie ze wskazaniem producenta i/lub eksperta. Zbyt częste używanie kremu do skóry trądzikowej może bowiem skutkować na przykład przesuszeniem czy zbytnim złuszczeniem skóry. Krem leczący oraz stymulujący najlepiej sprawdza się jako środek stosowany na noc.