Co powoduje prezbiopię

Prezbiopia to obok astygmatyzmu, nadwzroczności i krótkowzroczności często spotykana wada wzroku. Utrudnia ona ostre widzenie z bliska. W praktyce oznacza to trudność w przeczytaniu gazety, napisaniu smsa, czy sprawdzeniu treści ulotki. Na ogół osoba oddala od siebie dany przedmiot, aby go po prostu lepiej zobaczyć. Dlaczego tak się dzieje?

Skąd się bierze prezbiopia?

Prezbiopia nazywana jest starowzrocznością. A to dlatego, że wynika ona z utraty elastyczności soczewki, co jest naturalną zmianą fizjologiczną, związaną ze starzeniem się organizmu. Może ona wystąpić już po 40 roku życia. Dotyka ona każdego, zarówno osoby bez wad wzroku, jak i te z dalekowzrocznością, krótkowzrocznością czy astygmatyzmem. Niestety, nasze oczy są nieustannie eksploatowane, często przerzucamy wzrok z jednego obiektu na drugi, co sprawia, że zdolność widzenia z wiekiem się pogarsza. Często pojawiają się także bóle głowy czy karku. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie pisania czy pracy, dana osoba może przyjmować złą pozycję ciała, byleby tylko lepiej wiedzieć.

Jak łagodzić objawy prezbiopii?

Prezbiopia wynika z naturalnych zmian w naszym organizmie, nie da się jej zapobiec. Można za to skutecznie radzić sobie z dyskomfortem, jaki ta wada powoduje. Na początku trzeba wybrać się do specjalisty w celu dokonania badania oczu i dobrania odpowiednich szkieł. Okulary to najczęściej wybierana metoda korekcji wzroku, istnieje jednak drugi wariant, a mianowicie soczewki. Warto jednak sięgnąć po produkt wysokiej jakości, który nie tylko będzie skuteczny, ale i bezpieczny dla oka. Przykładem mogą być soczewki Acuvue, które są tworzone z miękkich materiałów, dzięki czemu zapewniają komfort noszenia. Marka Acuvue to także ochrona przed promieniowaniem UV i zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Inną metodą leczenia jest korekcja laserowa. Niekiedy stosuje się także leczenie farmakologiczne, które zwęża źrenicę. Obecnie trwają badania nad zastosowaniem kwasu lipowego, który może podnosić elastyczność soczewki.

Niestety, wraz z wiekiem nasz wzrok ulega pogorszeniu. Dlatego po 40 roku życia warto postawić na regularnie wykonywane badania profilaktyczne. Okulary i soczewki to skuteczne i popularne metody korygowania wad wzroku, pozwalające pozbyć się dyskomfortu i umożliwiające wykonywanie codziennych zajęć bez żadnych ograniczeń. Nie warto więc zbytnio przejmować się tym, że z biegiem lat nasze oczy słabną. Współczesna okulistyka daje wiele możliwości i pozwala w pełni cieszyć się życiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here