leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe to najczęściej jedyna szansa na uratowanie chorego zęba — stosowane jest w sytuacji, gdy dojdzie do zapalenia miazgi. Przyczyną zapalenia miazgi jest z reguły próchnica, dlatego warto pamiętać, że powinno się systematycznie odwiedzać gabinet dentystyczny, aby do zmian chorobowych nie dopuścić. Na czym polega leczenie kanałowe, czy boli i ile kosztuje?

Leczenie kanałowe — na czym polega zabieg?

Leczenie kanałowe, zwane również pod nazwą leczenia endodontycznego to z reguły ostatnia deska ratunku dla chorego zęba, któremu najczęściej towarzyszy silny, nieprzyjemny ból. Jest ono stosowane w przypadku zapaleniu miazgi zęba i polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów zęba — dentysta usuwa z komory oraz z kanałów zęba zmienioną chorobowo miazgę, a następnie wielokrotnie dezynfekuje wnętrze zęba. W kolejnym kroku kanały zęba wypełnia się specjalnymi materiałami, których zadaniem jest dokładne uszczelnienie, oraz ochrona zęba przed rozwojem bakterii. Na koniec dentysta kończy leczenie poprzez umiejscowienie odpowiedniej plomby, bądź też korony.

Dowiedz się więcej na https://sanodental.pl/oferta/endodoncja-mikroskopowa/

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Leczenie kanałowe jest niestety zabiegiem dość bolesnym, dlatego zazwyczaj wprowadza się znieczulenie miejscowe. W rzadkich przypadkach, w sytuacji, gdy dojdzie do rozległego zakażenia zęba, znieczulenie miejscowe może nie zadziałać. W sporej większości sytuacji podanie znieczulenia sprawia, że odczuwalny podczas zabiegu ból zostaje wyeliminowany, a pacjent na fotelu dentystycznym może odczuwać jedynie pewien dyskomfort. Po usunięciu chorej miazgi z zęba traci on unerwienie, w związku z tym przestaje boleć — bezpośrednio po wykonaniu zabiegu leczony ząb może być trochę nadwrażliwy, ale niekomfortowe objawy zwykle ustępują 1-2 dni po leczeniu.

Leczenie kanałowe — o czym jeszcze warto wiedzieć?

Obecnie dzięki zaawansowanemu postępowi medycznemu, leczenie kanałowe jest zabiegiem prostym, który wykonywany jest w dość krótkim czasie — zazwyczaj na wykonanie zabiegu wystarcza jednorazowa wizyta u dentysty. Warto wiedzieć, że długość leczenia zazwyczaj uzależniona jest od stanu zęba, oraz rozległości jego zapalenia — średnio zabieg może więc potrwać od 1 do 3 godzin.

Koszty takiego zabiegu są dość zróżnicowane, jest to jednak zabieg stosunkowo drogi, dlatego, jeżeli mamy skierowanie do leczenia kanałowego, niestety musimy przygotować się na większe wydatki. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje kanałowe leczenie zębów dla zębów przednich, od jedynki, do trójki z wypełnieniem jednego kanału, przy czym za każdy dodatkowy kanał jest naliczana dodatkowa opłata.

Podczas wykonywania zabiegu, pomimo zastosowania znieczulenia może wystąpić lekki ból, dzieje się tak w sytuacji, gdy zapalenie miazgi zęba jest bardzo rozległe. Dolegliwości, które mogą występować bezpośrednio po zabiegu, z łatwością możemy zniwelować za pomocą ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Warto pamiętać o tym, że jeżeli po wykonaniu leczenia ból się nasila i nie przechodzi pomimo upływu czasu, należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here