Doradca kredytowy

Doradztwo kredytowe to bardzo ciekawa i ważna usługa. Polega ona głównie na przygotowywaniu rekomendacji dotyczących wzięcia kredytu. Sam proces ubiegania się o kredyt jest dość sporym wyzwaniem. Niewiedza bardzo często jest powodem popełniania mniejszych lub większych błędów. Aby świadomie podjąć decyzję o kredycie, czy pożyczce warto z pewnością poprosić o pomoc profesjonalnego doradcę.

Kim jest doradca kredytowy?

Doradca kredytowy jest to osoba, która zajmuje się udzielaniem informacji dotyczących wszelkich rodzajów kredytów. Informuje klientów o zasadach ich udzielania, spłacania, o różnych warunkach, które trzeba spełnić. Doradca posiada także kompletną wiedzę z zakresu bankowości i prawa dotyczącego finansów. Wykonuje on swoją pracę w oparciu o ustawę z 2017 roku o kredytach hipotecznych i nadzorami nad pośrednikami kredytu, zgodnie z którą doradcą może zostać jedynie osoba, która otrzymała specjalne zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego. Musi ona być także zarejestrowana w specjalnym rejestrze doradców.

Pośrednik a doradca kredytowy

Wiele osób może się zastanawiać czym różni się pośrednik od doradcy kredytowego. Mimo wielu zbieżności, zawody te bardzo się od siebie różnią. Przede wszystkim pośrednik musi informować konsumenta o tym z jakimi instytucjami współpracuje oraz jaka będzie prowizja, którą otrzyma jeśli klient ostatecznie skorzysta z oferty.

Doradca kredytowy pełni rolę podobną do pośrednika, jednak współpracuje on z wieloma bankami i działa niezależnie, dzięki czemu jest w stanie przedstawić klientowi bogatszą, pełną ofertę.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, pośrednikami zwykle są duże firmy zatrudniające agentów kredytowych. Z rynku zniknęło wielu doradców, ponieważ aby obecnie pełnić ten zawód należy spełnić naprawdę wiele warunków. Natomiast, żeby zostać pośrednikiem wystarczy tylko zdać specjalny egzamin państwowy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Tomasz Wostal – dowiedz się więcej.

Zarobek doradcy kredytowego

Doradca kredytowy podobnie jak pośrednik uzależnia dochody od wysokości prowizji wypłacanej przez daną instytucję, jeśli klient skorzysta z oferty. Dlatego też wynagrodzenie może mieć bardzo różne poziomy.

Jeżeli doradca zdoła przekonać konsumenta do wzięcia większego kredytu lub zakupienia dodatkowych usług jak np. ubezpieczenie, może finalnie zarobić znacznie więcej. Dlatego nikogo nie powinno dziwić to, że doradca może zacząć namawiać klienta to dodatkowych usług.

Jeśli chodzi o koszty korzystania z usług profesjonalnego doradcy kredytowego, to sytuacja jest bardzo różna. Zwykle pierwsza wizyta u doradcy jest darmowa, z kolei dalsze koszty są zależne od szczegółów zawartej umowy.

Doradca kredytowy może się okazać bardzo pomocny. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają za dużej wiedzy o aktualnej sytuacji panującej na rynku. Pomoc doradcy jest także niezwykle znacząca, jeśli chodzi o wszelkie zapisy w umowach, które mogą nie być tak od razu oczywiste. Dobry doradca z pewnością rozwieje wszelkie niejasności i wątpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here