Współcześnie wiele osób zauważa u siebie problemy z koncentracją. Wynikają one z różnych powodów, na przykład przepracowania, niezdrowego stylu życia, nieprawidłowego odżywiania czy przebodźcowania. Jak im zaradzić?
Z trudem przychodzi nam skupienie uwagi na wykonywanych czynnościach, a gdy się już to uda, łatwo się rozpraszamy. Jednak problemy z koncentracją można rozwiązać, i to na kilka sposobów. Oprócz zmian w stylu życia – takich jak zdrowa dieta, wysypianie się i optymalna dawka ruchu każdego dnia – możemy podjąć ćwiczenia na koncentrację. Na czym one polegają?
Co nas rozprasza?
Kiedy musimy czemuś poświęcić uwagę, zwłaszcza gdy jest to coś trudnego lub mało nas zajmującego, różne rzeczy mogą nas rozpraszać. Często wtedy pojawiają się różne zmartwienia lub fantazje. Nagle zastanawiamy się, co zjemy na obiad albo jak spędzimy weekend. Praca się wydłuża, jesteśmy coraz bardziej zmęczeni, nasza produktywność spada.
Do tego dochodzą różne pułapki XXI wieku – powiadomienia z portali społecznościowych, wiadomości, SMS-y i wszystkie technologiczne rozpraszacze, które w założeniu miały ułatwić nam życie, ale w praktyce utrudniają skupienie na pojedynczej czynności.
W takim otoczeniu bardzo łatwo o problemy z koncentracją. Dlatego powinniśmy nauczyć się ignorować przeszkadzające nam myśli i informacje, a skupiać na tym, co istotne dla wykonywanej czynności. Pomagają w tym rozmaite ćwiczenia na koncentrację.
Ćwiczenia na koncentrację
Koncentracja może być ćwiczona na wiele sposobów. Głównym zadaniem ćwiczeń na koncentrację jest wykształcenie umiejętności „odcięcia się” od niepotrzebnych bodźców, czy to pochodzących z otoczenia zewnętrznego, czy z wnętrza naszej głowy. Dlatego ćwiczenia na koncentrację często polegają na intensywnym skupieniu się na danym przedmiocie lub czynności.
Możemy wziąć dowolny przedmiot, skupić na nim wzrok i myśli. Oglądajmy go dokładnie z każdej strony, zwróćmy uwagę na jego wielkość, twardość, kolor, zapach itd. Koncentrujmy się na nim i pilnujmy, by nasze myśli nie „odlatywały” ku innym zagadnieniom.
Na podobnej zasadzie możemy koncentrować się na własnym oddechu, biciu serca albo poszczególnych częściach swojego ciała. Ważne jest, by utrzymać maksymalną koncentrację przez możliwie długi czas. Regularna praktyka tego typu pozwoli na coraz dłuższe skupienie.
Oprócz tego możemy sięgać po ćwiczenia na koncentrację mające formę rozrywki. Świetnie sprawdzi się tu na przykład układanie puzzli albo rozwiązywanie krzyżówek. Ważne jest tylko utrzymywanie skupienia na tym, co akurat robimy. Możemy z czasem zwiększyć poziom trudności, dodając jakiś czynnik przeszkadzający, np. puszczając radio, ale pilnując, by nie rozpraszać się emitowanymi przez nie treściami.
Ponieważ każdy z nas jest inny, skuteczność konkretnych ćwiczeń na koncentrację zależy od jednostkowych predyspozycji. Dlatego wypróbuj różne możliwości i wybierz te, które dają najlepsze efekty.