Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy w domu

Odczuwasz bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym? A może chcesz zadbać o elastyczność i odprężenie kręgosłupa? Znakomitym sposobem na realizację takich założeń są ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy w domu.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy w domu

Wiele osób narzeka na bóle kręgosłupa. Ich źródło może być różne, jak np. prowadzony tryb życia, siedząca praca czy brak ruchu. Dlatego też szczególnie teraz, w czasie pandemii, tak ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie. W tym celu zalecane są np. ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy w domu. Są one bardzo proste i nie zajmą wiele czasu – z powodzeniem wystarczy nawet 15-20 minut dziennie.

Oczywiście ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy nie są receptą na wszystkie dolegliwości, na pewno jednak są skuteczne jako działania profilaktyczne, a do tego poprawią funkcjonowanie mięśni oraz sprawność ogólnie. Pamiętaj, że podczas wykonywania ćwiczeń, nie możesz odczuwać żadnych dolegliwości bólowych. Nie zapominaj też o systematyczności – regularność jest najważniejsza.

Jakie ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy?

Prezentowane ćwiczenia są bardzo proste, najlepiej wykonywać 3-4 serie, aby spotęgować efekty treningu. Pamiętaj też, aby przed ćwiczeniami się rozgrzać, co zwiększy elastyczność mięśni oraz przygotuje odcinek lędźwiowy do dalszych działań.

Znakomitą pozycją do ćwiczeń na kręgosłup jest klęk podparty. Dlaczego? Otóż to wtedy kręgosłup znajduje się w pozycji neutralnej i komfortowej, znacznie łatwiej kontrolować również jest ustawienie.

Przejdź do pozycji klęku podpartego i wciągnij brzuch – w ten sposób stabilizujesz odcinek lędźwiowy. Następnie unieś głowę jednocześnie wdychając powietrze, a następnie opuść głowę i wypchnij środkową część kręgosłupa, tworząc w ten sposób tzw. „koci grzbiet”. W tym momencie wykonaj także wydech. Każdą z pozycji utrzymaj przez 5-10 sekund.

Kolejne ćwiczenie również rozpocznij w pozycji klęku podpartego. Podczas wdechu ściągnij łopatki i wyprostuj plecy, poczujesz niewielkie napięcie między łopatkami. W drugim etapie usiądź na piętach i wyciągnij ręce jak najdalej ku przodowi z jednoczesnym wydechem – ta pozycja nazywana jest ukłonem japońskim.

Ostatnie zalecane ćwiczenie także wykonuje się z pozycji klęku podpartego. Podczas wdechu wyciągnij jednocześnie prawą rękę do przodu i lewą nogę do tyłu. Następnie zegnij lewą nogę w kolanie, prawą w łokciu i przyciągnij do siebie, by dotknąć prawym łokciem do lewego kolana – w tym czasie zrób także wydech. Wróć do pozycji klęku podpartego i zrób powtórzenie na drugą stronę, czyli tam razem wyciągasz lewą rękę w przód i prawą w tył podczas wdechu. Potem z kolei zginasz prawą nogę w kolanie i lewą rękę w łokciu, przyciągając je do siebie w czasie wydechu.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy pełnią ważną funkcję w profilaktyce bólów kręgosłupa, mogą też pomóc przy dolegliwościach bólowych. Wykonuj systematycznie ćwiczenia na kręgosłup, by zadbać o swoje plecy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here