Jak zaoszczędzić na kupnie samochodu i jego utrzymaniu?

0
1513

Większość osób oszczędza pieniądze przez spory czas swojego życia na pierwszy samochód nie zdając sobie sprawy z kosztów jego utrzymania. Przychodzimy do salonu i widzimy cenę samochodu nie myśląc o wydatkach związanych z użytkiem naszego auta w przyszłości.

Jak więc wyglądają całkowite koszty utrzymania auta i jak zaoszczędzić najwięcej pieniędzy?

Najlepiej kupić samochód za granicą, lub jeśli posiadamy zakupić auto na naszą firmę. Ponieważ możemy odliczyć VAT od samochodów osobowych o 100% zaoszczędzając przy tym sporo gotówki.
Zakup samochodu w salonie jest najbezpieczniejszą i najłatwiejszą opcją jego kupna ale również wiążącą się z dużymi kosztami. W roku 2019 cena średnia aut zakupionych w salonach w Polsce wyniosła sto jedenaście tysięcy.

Tuż po zakupie samochód trzeba ubezpieczyć co wiąże się z wydatkiem chwilę po kupnie naszej maszyny. Najlepiej porównać sobie oferty różnych firm ubezpieczeniowych i wybrać tą najbardziej korzystną.

Gdy zakupiłeś auto musisz od razu udać się na badania uzupełniające, auto bez ważnych badań nie może zostać zarejestrowane, a jeśli zostaniesz przyłapany na poruszaniu się samochodem niezarejestrowanym możesz mieć bardzo duże problemy.

Jeśli zdecydowałeś się na kupno samochodu za granicą to sprawiłeś sobie nie lada wyzwanie, ponieważ masz dwie opcje udania się na badania uzupełniające; pierwsza z nich to przejażdżka lawetą, która nie jest najtańsza, drugą opcją jest wykupienie specjalnej chwilowej tablicy rejestracyjnej, z którą będziesz mógł bez obawy dojechać na badania.

Następne koszta wiążą się z serwisem twojej maszyny. Przeglądy okresowe musisz robić co jakiś czas. Każda naprawa, przedłużanie gwarancji, wymiana opon wiążą się z dodatkowymi wydatkami, które sięgają do kilku bądź kilkunastu tysięcy w ciągu roku.

Autostrady, parkingi i myjnie to trzy ciche pochłaniacze naszej gotówki. Niby płacimy co jakiś czas marnym groszem ale patrząc na wydatki w ciągu kilku lat, okazuje się, że dwa tysiące wychodzi nam z kieszeni, a my tego nawet nie widzimy.

Najwięcej pieniędzy wydajemy oczywiście na paliwo, które utrzymuje auto przy życiu. Jest to największy wydatek podczas użytkowania samochodu, który już po roku może być większy od ceny naszego auta. Niestety jak na razie jest to nieodzowna część przygody samochodowej.

Jak widać utrzymanie samochodu nie jest tanie, przez to należy się zastanowić czy auto na pewno jest nam potrzebne, a jeśli tak to postarać się o jak najmniejsze wydatki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here