Na czym polega depresja alkoholowa?

0
773

Problemy z alkoholem to bardzo powszechne zjawisko. Alkohol to bowiem środek, który używany jest w przypadku wielu spotkań towarzyskich. I o ile w małych ilościach wcale nie jest niczym groźnym, bardzo łatwo rozwinąć skłonności do jego nadużywania. Pod wpływem alkoholu każdy może bowiem rozluźnić się, zapomnieć o codziennych zmartwieniach, a także pozbyć się wielu inhibicji. Sprawia to, że nawiązywanie kontaktów towarzyskich jest znacznie łatwiejsze.

Właśnie dlatego uzależnienie od alkoholu jest niezwykle trudną chorobą do pokonania. Dodatkowym problemem z jakim związany jest alkoholizm jest tak zwana depresja alkoholowa. Na czym polega depresja alkoholowa? W niewielu przypadkach jest to wynik samej depresji, która powoduje skłonności do spożywania alkoholu. Zazwyczaj jednak depresja to wynik uzależnienia.

Objawy i przyczyny depresji alkoholowej

Objawy depresji alkoholowej są łatwe do rozpoznania. Wiążą się bowiem ze znaczącym obniżeniem nastroju u osób, które często spożywają napoje alkoholowe. Zły nastrój oznacza niższą sprawność fizyczną i psychiczną, może negatywnie wpływać na relacje z najbliższymi, a także utrudniać prowadzenie kariery zawodowej. Z czasem zaburza także codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny depresji alkoholowej są związane z błędnym kołem, w jakie popada osoba uzależniona. Alkohol sam w sobie jest bowiem substancją, która bardzo negatywnie wpływa na działanie umysłu. Powoduje spadek poziomu neuroprzekaźników, które odpowiadają za regulację nastroju. Zatem to, na czym polega depresja alkoholowa, to nic innego jak negatywny skutek spożywania napojów alkoholowych. Naprawa całej sytuacji jest trudna przez to, jak alkohol działa na osobę ją spożywającą. Jego przyjmowanie poprawia bowiem nastrój, zatem osoba cierpiąca na objawy depresji alkoholowej sięga po kolejny napój z wysoką zawartością alkoholu. W ten sposób zarówno poprawia swój nastrój, jak i pogłębia cały problem.

Dla osób, które cierpią na alkoholizm, samodzielnie odstawienie ulubionych trunków może być bardzo trudne lub niemożliwe. Dlatego też jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji staje się kompleksowa terapia alkoholizmu. Jest to szereg działań, które w głównej mierze opierają się na psychoterapii. Terapia taka, ukierunkowana na źródło problemu jakim jest samo uzależnienie, potrafi przynieść świetne efekty. Jednakże wymaga zaangażowania od strony osoby uzależnionej, co zazwyczaj jest bardzo trudne do uzyskania. Z czasem jednak większość osób dojrzewa do decyzji o podjęciu terapii, pragnąc zainwestować w swoje zdrowie i lepsze życie.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/depresja-alkoholowa-czyli-nerwica-po-odstawieniu-alkoholu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here