Porady w internecie

Obecnie internet jest medium, z którego korzysta praktycznie każdy, także, a może przede wszystkim, w celu pozyskiwania wiedzy w bardzo wielu aspektach życia. Czy warto korzystać z poradników dostępnych w sieci? Na co uważać? Jak czytać? Gdzie szukać wartościowych informacji?

Czy warto korzystać z porad w internecie?

W dzisiejszych czasach ciężko jest nie korzystać z internetu i dostępnej w nim wiedzy. Jest ona na tyle powszechna, że każdy z nas prędzej czy później łapie się na tym, że szuka rozwiązania swojego problemu właśnie tam. Wielokrotnie mówi się o tym, że trzeba uważać, bo można trafić na prawdziwy śmietnik informacyjny, który nie tylko nie pomoże, ale też i dodatkowo zaszkodzi. Poniekąd jest to prawda, ale trzeba pamiętać – internet jako źródło informacji nie jest złym miejscem, trzeba tylko wiedzieć, jak i gdzie szukać, a także pamiętać o tym, by każdą wyczytaną w sieci poradę sprawdzić w jeszcze innych źródłach. Czy warto więc korzystać z porad w sieci? Tak, warto, ale z rozsądkiem.

Gdzie szukać porad w internecie?

Najczęściej porad w sieci szukamy poprzez wykorzystywanie wyszukiwarki Google, która wypluwa wyniki interesujących nas fraz. Z tego też powodu możemy mieć do czynienia zarówno ze stronami wartościowymi i profesjonalnymi, jak i tymi, co do których można mieć wątpliwości. Korzystając z sieci, dobrze jest wiedzieć, gdzie znaleźć sprawdzone i pewne źródła. Porady w internecie publikuje serwis noy.pl, gdzie można dowiedzieć się o zagadnieniach z różnych dziedzin życia.

Co więcej, oprócz poradników w postaci artykułów, mnóstwo jest także forów internetowych, gdzie można zadać pytanie i prowadzić dyskusję z innymi użytkownikami sieci, którzy będą się z nami dzielić swoimi propozycjami i spostrzeżeniami, często popartymi własnym doświadczeniami. Jednak nawet wtedy powinno się uważać.

Inne źródła porad to także strony specjalistyczne – prawnicze, medyczne, o modzie i tak dalej. W takich przypadkach oferowane porady często mają większą wartość merytoryczną, jednak należy liczyć się z faktem, iż są one też poparte chęcią zysku. Może się przecież okazać, że aby rozwiązać swój problem, potrzebna będzie pomoc kogoś, kto nie tylko się na tym zna, ale i zarabia przez to.

Na co uważać czytając porady internetowe?

Nie można stwierdzić, że wszystko, co jest w sieci, jest złe, albo odwrotnie – kierować się tylko tym, co znajdzie się w internecie. Takie porady mają swoją wartość, ale pod warunkiem, że zostaną one zweryfikowane i sprawdzone w innych źródłach. Poza tym, w wielu przypadkach, na przykład przy szukaniu odpowiedzi na nasze dolegliwości zdrowotne, możemy więcej dowiedzieć się o danej przypadłości, a tym samym nabyć wiedzę, którą później wykorzysta się w trakcie wizyty u lekarza, by wiedzieć, o co w ogóle pytać. Trzeba tylko pamiętać, że takie porady często są mocno ogólnikowe, nawet jeżeli są zgodne z prawdą.

Są pewne aspekty życia, przy których artykuły poradnikowe nie wystarczą – są tylko podpowiedzią, nakreśleniem problemu, wyjaśnieniem podstawowych kwestii i dopełnienia wiedzy powinno się szukać już poza internetem. Porady online bywają przydatne i bardzo pomocne, ale nie należy się nimi bezwzględnie kierować, szczególnie w przypadkach poważnych (medycznych, prawnych itd.). Każdy przypadek jest indywidualny i to, co pomogło jednej osobie, nie oznacza, że pomoże też innym. Ile osób, tyle problemów i równie tyle jest rozwiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here