zakupy przez Internet

Chociaż sklepy spożywcze i galerie handlowe są ciągle pełne, to nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat, wraz z procesem gwałtownej komputeryzacji w Polsce, w naszym kraju zakupy przez Internet zyskały sporą popularność. Można o tym przeczytać na przykład tutaj: http://www.bkkk-cofund.org.pl/. Tylko czy rzeczywiście się one opłacają?

Czy w Internecie naprawdę jest taniej?

W Internecie funkcjonuje wiele sklepów internetowych, które posiadają także fizyczne sklepy, ale też takie, w których zakupy można zrobić tylko online. Nie da się ukryć, że sprzedaż internetowa wiąże się z mniejszymi kosztami dla sprzedawcy – nie musi on wynajmować przestrzeni pod fizyczny sklep, opłacać za nią rachunków czy zatrudniać sprzedawców. Wciąż istnieją opłaty związane z magazynowaniem i wysyłką, ale ich nie da się uniknąć w żadnym przypadku.

Mniejsze koszty dla sprzedawcy oznaczają, że może on naliczyć niższą marżę, czyli ustalić niższą cenę produktu niż w fizycznym sklepie, a i tak zarobić tyle samo, a nawet więcej. Dlatego też faktycznie w Internecie niektóre rzeczy można kupić taniej (jednak nie wszystkie – np. jedzenie jest z reguły w tej samej cenie, z tym, że w fizycznych sklepach częściej jest ono w promocji).

Nie jest tak jednak zawsze. Zdarza się, że, bazując na przekonaniu klientów, że w Internecie jest najtaniej, ceny są zawyżane. Ponadto, w sklepach fizycznych niekiedy można spotkać naprawdę bardzo atrakcyjne promocje, z uwagi na przykład na przebywanie danego produktu na wystawie czy konieczność sprzedaży kilku ostatnich sztuk.

Przez Internet jest wolniej, ale wygodniej

O ile na przykład nie chcemy zamawiać ze sklepu z meblami, który oddalony jest o kilkaset kilometrów, zazwyczaj szybciej będzie po prostu pojechać do fizycznego sklepu i kupić coś od ręki niż czekać, aż zostanie to zapakowane, wysłane i przywiezione do nas. Z drugiej strony, dostając paczkę do domu czy miejsca pracy, oszczędzamy sporo czasu i energii, a dostawa jest często darmowa, więc kosztuje nas to nic bądź niewiele.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy kupujemy coś bardzo ciężkiego, na przykład meble, sprzęt AGD czy hantle. Wysyłka może być tak kosztowna, że tańsze będzie samodzielne podjechanie do danego sklepu.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://www.bkkk-cofund.org.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here