rezonans magnetyczny kręgosłupa

Większość schorzeń kręgosłupa da się usunąć lub choćby zminimalizować przy pomocy fizjoterapii. Zdarza się jednak, że rehabilitacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów i niezbędna jest operacja. W jakich przypadkach nie może się obejść bez interwencji chirurgicznej? Jak wówczas przebiegają diagnoza i leczenie?

Jakie objawy są wskazaniem do operacji kręgosłupa?

Ludzki kręgosłup składa się z 24 kręgów połączonych krążkami międzykręgowymi. Pomiędzy poszczególnymi kręgami następują tarcia, dlatego ich główną cechą jest elastyczność. Podczas obciążania kręgosłupa wszystkie dyski – szczególnie lędźwiowe – muszą znosić duże obciążenia i jednocześnie umożliwiać płynne ruchy (zginanie do przodu, przechylanie, a także podczas obrotu). W miarę upływu lat dyski ulegają stopniowej degeneracji, co można zauważyć już około 20 roku życia. Ze względu na wiele czynników (dziedziczne, styl życia, palenie tytoniu itp.) starzenie się dysków może przyspieszyć, co prowadzi do uszkodzenia ich struktury i funkcji.

Niewiele potrzeba, aby na kręgosłup zadziałały siły przekraczające jego możliwości amortyzacyjne. Przenoszenie ciężkich przedmiotów, np. mebli czy długotrwała praca w niewłaściwej pozycji ciała może spowodować pojawienie się bólu. Nieustępliwe migreny, silny ucisk w części lędźwiowej, utrata stabilności ciała czy bolesność kończyn dolnych bywają sygnałem urazu kręgosłupa. Fragmenty kości naciskają wówczas na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe. W takich sytuacjach operacje kręgosłupa stają się jedynym sposobem na ocalenie życia i zdrowia pacjenta. Celem jest wyeliminowanie ucisku i przywrócenie prawidłowej postawy.

Urazy kręgosłupa – jak przebiega diagnoza?

W przypadku konieczności niezwłocznej interwencji chirurgicznej podstawą w podjęciu diagnozy – o ile stan chorego na to pozwala – stają się tomografia komputerowa i badanie radiologiczne. Metody te charakteryzuje duża czułość: pozwalają uwidocznić ogniska krwotoczne i uszkodzenia struktur kostnych. W mniej naglących przypadkach najlepszym narzędziem, dającym dokładny obraz rdzenia kręgowego, jest rezonans magnetyczny kręgosłupa. To jedyne badanie, które daje bezpośredni pogląd na stan poszczególnych kręgów i ocenę integralności korpusu.

Badanie trwa od 15 do 30 minut. Pacjent wjeżdża do specjalnej kapsuły, w której odbywa się skanowanie tkanek. Diagnoza przebiegać może z podaniem środka kontrastującego lub bez. Przed wejściem na salę należy zdjąć biżuterię i przedmioty metalowe. Nie jest konieczne powstrzymanie się od picia i przyjmowania posiłków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here