Kiedyś i teraz – jak zmieniały się zegarki?

Wcześniej służył tylko do pomiaru czasu i był noszony w kieszeni, teraz jest dla nas jak asystent i zależy nam na jego eksponowaniu, m.in. po to, aby się wyróżnić. Zegarek – bo o nim mowa – ewoluował i zmienił się na przestrzeni lat. Sprawdźmy, jak wyglądały jego korzenie i początki oraz jaki potrafi być teraz.

Zegarek XXI wieku

Nowoczesne i dobrej jakości czasomierze mają sporej wielkości koperty. Te z wyższej półki są wykonywane z najlepszej stali szlachetnej. Mamy też szeroki wybór chronografów, eleganckich i stylowych. Do tego dochodzą wskazówki w kolorze np. różowego złota, które pokryte zostały materiałem fosforescencyjnym świecącym w ciemności. Możemy skusić się na zegarek klasyczny, bogato zdobiony lub sportowy. Jedni stawiają na paski ze skóry aligatora, inni na paski cielęce (w obydwu przypadkach podszyte gumą dla zwiększenia żywotności). Nowoczesny czasomierz jest też wodoszczelny. Wytrzymuje nie tylko deszcz, mycie rąk, przypadkowe zachlapania, prysznic, ale także różnego rodzaju basenowe oraz morskie wodne szaleństwa. Cyferblat chroni nierysujące się szkło szafirowe, dodatkowo pokryte podwójną powłoką antyrefleksyjną. Oznacza to, że nie musimy obawiać się odbić światła i tym podobnych efektów. A z drugiej strony mamy gwarancję wyraźnej i czytelnej tarczy. Co więcej, w niektórych modelach, jak w przypadku TAG Heuer Carrera 1887, przezroczysty dekiel odkrywa przed nami tajemnice kalibru 1887 (skąd wzięły się te cyfry? W 1887 roku Edouard Heuer opatentował mechanizm przestawnego zębnika, z kolei w 1963 roku jego potomek, Jack Heuer, nadał kolekcji zegarków nazwę Carrera, nawiązując do legendarnego off-roadowego wyścigu samochodowego – Carrera Panamericana, a w 2010 roku w nowej Carrerze wykorzystany został unowocześniony przestawny zębnik, dzięki któremu mechanizm Calibre 1887 jest bardziej wydajny i precyzyjny). Do dyspozycji jest też zegarek z 39-kamieniowym, zaopatrzonym w niebieskie koło kolumnowe, manufakturowym mechanizmem automatycznym. Posiada 50-godzinną rezerwę chodu zegarka lub 40-godzinną rezerwę naciągu przy działającym stoperze. Został on, podobnie jak inne modele z serii TAG Heuer Carrera 1887, wyprodukowany przez firmę TAG Heuer. I jest doceniany przez wiele osób, w tym największe gwiazdy sportu oraz kina. Zegarek TAG Heuer można zobaczyć na nadgarstku nie tylko piłkarza Cristiano Ronaldo, ale też u modelki Belli Hadid czy światowej sławy didżeja Davida Guetty.

Od zegarka kieszonkowego do elektronicznego

Jak nietrudno się domyślić, nie zawsze było jednak tak nowocześnie. W 1504 roku czasomierz (rozumiany jako przedmiot przenośny i osobisty) wynalazł Peter Henlein. To on jest pomysłodawcą i wykonawcą pierwszego zegarka kieszonkowego. Cieszył się on tak dużą popularnością, że w wyniku rozwoju w kolejnych latach zegarek kieszonkowy był pożądanym przedmiotem aż do I wojny światowej. Wersja kieszonkowa okazała się całkowicie niepraktyczna z punktu widzenia żołnierzy, którzy traktowali miernik czasu jako niezbędne wyposażenie. Co ciekawe, nieco wcześniej potencjał zegarków na rękę doceniły kobiety. Na początku XX wieku panowie na taki trend patrzyli, eufemistycznie mówiąc, z dezaprobatą. Kolejny przełom przyniósł 1968 rok, kiedy miejsce wskazówek zajął cyfrowy wyświetlacz. Pierwszy zegarek elektroniczny pojawił się na rynku w 1972 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here